Borzalmas börtönfotók Abu Graibból
Jellemző a borzalmakra, hogy a felvételek közül sokat még az ausztrál tévések is túl szörnyűnek találtak a közléshez.
A videókon és fotókon halottak, súlyos sebesültek is vannak. Más képeken meztelen, olykor megalázó szexuális aktusokra kényszerített férfirabok látszanak, de olyanok is előkerültek, amelyek prostitúcióért bebörtönzött iraki nőket mutatnak, részben ruhátlanul. Egy videón a fejét többször, teljes erővel a rácsnak verő, szemlátomást elmeháborodott férfi látható, akit az őrök nem akadályoztak meg az őrjöngésben.
A foglyokon gúnyolódó, velük kegyetlenkedő katonai rendőrök között nem voltak új arcok. A börtönbeli visszaélésekért összesen hét tartalékost és két katonai hírszerzőt ítéltek el, a legsúlyosabb büntetés tízéves szabadságvesztés volt. A magas beosztású felelősök közül leváltották és lefokozták Janis Karpinski dandártábornokot, a börtönben szolgáló katonai rendőrdandár parancsnokát.
A bizonyítékok első sorozatát két éve a Pentagon hozta nyilvánosságra, miután a vizsgálat megállapította, hogy az iraki foglyok joggal panaszkodtak a börtönviszonyokra. Akkor is tudni lehetett, hogy a felvételek nagyobbik részét csak a törvényhozás illetékes bizottságainak tagjai láthatták. A Pentagon elutasította a sajtó és a jogvédő szervezetek mindent feltárni kívánó kereseteit, mert az illetékesek attól tartottak, hogy a felháborító képek erősítenék az iraki ellenállást, ami az amerikai veszteségek növekedéséhez vezetett volna.
Az amerikai védelmi minisztérium szóvivője most is elítélte a képek közzétételét, ami szerinte újabb szükségtelen erőszakot szülhet. John Howard ausztrál kormányfő is bírálta a tévé döntését, mondván, hogy az amerikai kormány már felelősségre vonta az elkövetőket. Az iraki kormány közleménye elítélte a visszaéléseket, de megállapította, hogy a bűnösöket felelősségre vonták.
Az Amnesty International jogvédő szervezet igazgatója szerint a felvételek azt bizonyítják, hogy a visszaélések a korábban gondoltnál is általánosabbak és súlyosabbak voltak. William Shultz a The New York Timesnak nyilatkozva azt mondta, hogy az elítélt katonák csak bűnbakok voltak, a bánásmódot a legmagasabb szinten határozták meg.
Felemás EP-szolidaritás a dánokkal
Az Európai Parlament szolidáris Dániával és a jordániai, egyiptomi és algériai újságírókkal, akik vették a bátorságot ahhoz, hogy újra megjelentessék az először a dániai Jyllands Postenban közölt Mohamed-gúnyrajzokat - a többi közt ezt tartalmazza a strasbourgi plénum tegnapi, hétpárti egyetértésen nyugvó állásfoglalása. Míg az EP kiáll a szólásszabadság mellett, elítéli a vallások elleni gyűlöletkeltést. - A tiltakozásokat nem állami szintű közlemények váltották ki... A szabad sajtó létfontosságú feltétele a szólásszabadság teljes körű tiszteletben tartásának, ugyanakkor ... a tiltakozásokat kiváltó karikatúrák nem mozdítják elő a kultúrák és vallások közötti párbeszédet - áll a szövegben. Az euro-képviselők szerint a szabadságjogokat nem lehet vallási sérelemre hivatkozva aláásni, s miközben a plénum "tisztelettel viseltet" azok iránt, akiket sértettek a Mohamed prófétát ábrázoló karikatúrák, elítéli az EU-nagykövetségek elleni támadásokat.