A Védegylet Szili Katalin ígéretét kéri számon
Mint a szervezet közleménye írja, a törvényjavaslatot a Környezetvédelmi és a Gazdasági Bizottság a 2002-ben általános vitára alkalmasnak találta. Szili Katalin és a Hegyi Gyulát felváltó Tóbiás József azonban csak több mint három év hallgatás után vitte be a javaslatot az ifjúsági és sportbizottság, valamint az emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi bizottság elé, miután a Védegylet 2005. november 24-én sajtótájékoztatón kérdezett rá a tervezet sorsára.
Az emberi jogi bizottság és az ifjúsági bizottság a törvénytervezetet általános vitára alkalmasnak találta. Ezzel feltámadt a remény, hogy a törvényjavaslatot az Országgyűlés még ebben a ciklusban napirendre tűzheti és dönthet róla. A beterjesztők többször megerősítették, hogy a javaslat még a ciklus végéig a plenáris ülés elé kerül – hangoztatja a Védegylet.
De idén februárban véget ért a parlamenti ciklus. A jövő nemzedékek ombudsmanjáról szóló tervezetről az Országgyűlés nem szavazott. A javaslat napirendre sem került, sőt az ezt előkészítő Szili Katalin elnökölte Házbizottság előtt sem járt – állítja a civil szervezet, amely értetlenségét hangoztatja:
„Súlyosan csalatkoztunk abban a reményünkben, hogy az utánunk jövő generációk jogainak védelmét célzó intézmény felállítása átlátható, nyilvános vita eredményeként valósulhat meg. Úgy tűnik, a tervezet számunkra átláthatatlan belső alkudozások és titkos egyezségek foglya”.
A szervezet több pártot is felelősnek tart a mulasztásért: - „Szomorúan tapasztaltuk, hogy a Magyar Szocialista Párt semmit nem tett a nemzedékek közti szolidaritás eszméjének képviselete érdekében. Csalódtunk a Szabad Demokraták Szövetségében, mely nem állt ki a liberális eszmeiséggel szoros kapcsolatban álló jogvédő intézmény mellett.
Elkeserítőnek tartjuk, hogy a magát konzervatívnak mondó Fidesz – Magyar Polgári Szövetség napi politikai játszmák alá rendelte az utódaink természeti és épített örökségének védelmét célzó szószólói hivatal megteremtését. A pártok leszerepeltek a jövő nemzedékek ombudsmanjának ügyében” – olvasható a közleményükben.
A törvénytervezet ezzel ismételten süllyesztőbe kerül. Szili Katalin hiába ígérte meg, hogy a tervezet automatikusan átkerült a következő ciklusra, és így az új parlament összeülését követően hamarosan elfogadásra kerülhet, "ezúton tájékoztatjuk, hogy az Országgyűlés házszabálya – melynek betartása felett házelnökként őrködik – ezt nem engedi meg" – zárul a közlemény.
A Védegylet bizalma a meglevő politikai intézményekben tovább gyengült – áll a szervezet közleményében, amely szerint a közéletben csak a társadalmi részvétel, a felelősen gondolkodó és cselekvő állampolgárok aktív fellépése bizonyíthatja, hogy lehet más a politika.