A Hamasz elfogadta az orosz meghívást
Halíl Abu Laila azt mondta, hogy a meghívót Háled Mesaalnak, a mozgalom politikai vezetőjének küldték, aki száműzetésben él, és hogy a látogatás időpontját később egyeztetik. A Hamasz már korábban bejelentette, hogy el fogja fogadni a meghívást, amellyel Moszkva valóságos kihívást intézett Izraellel és az Egyesült Államokkal szemben. Utóbbiak éppen azon fáradoznak, hogy elszigeteljék a palesztin választásokon győztes mozgalmat, amennyiben nem mond le az erőszakról, és nem ismeri el a zsidó állam jogát a létezésre.
Az orosz meghívás minden jel szerint megosztottságot teremtett a béketeremtésben közvetítő négyesen, az úgynevezett közel-keleti kvartetten (ENSZ, Európai Unió, Egyesült Államok és Oroszország) belül. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerdán mindazonáltal úgy nyilatkozott, hogy a Hamasznak hozzá kell járulnia a béke-erőfeszítésekhez, ha nemzetközi elismerést akar.
Moszkvában még február vége előtt számítanak a Hamasz küldöttségének látogatására - közölte csütörtökön Alekszandr Kalugin, az orosz külügyminiszter közel-keleti rendezéssel foglalkozó különmegbízottja. Mint mondta, Oroszország jelenleg a küldöttség látogatásának időpontjáról egyeztet a Hamásszal. Az orosz illetékes ugyanakkor azt is elmondta, hogy semmilyen hivatalos meghívót nem küldtek a Hamasznak, tekintve, hogy a palesztin fél már tudott róla. A moszkvai tárgyalásokra szóló meghívást Vlagyimir Putyin elnök jelentette be február 9-én Madridban, ottani hivatalos látogatása alkalmával - emlékeztetett az orosz diplomata.
Iszmail Haníjét választották ki a kormányfői posztra
A Hamász a palesztinok körében általánosan pragmatikusnak tartott egyik pártvezetőt, Iszmail Haníjét választotta ki kormányfőnek - közölte csütörtökön a szervezet egy meg nem nevezett magas rangú tisztségviselője. A 43 éves Haníje volt a január 25-i választásokon nagy arányú győzelmet arató párt listavezetője, és ő volt a legesélyesebb jelölt a miniszterelnöki posztra. A nyilatkozó a parlamenti képviselővé választott Hamász-tagok csütörtöki rámalláhi tanácskozása után közölte, hogy a kormányfő személyének kiválasztásáról a Hamász hivatalos bejelentést fog tenni.
Törökországban tárgyal a Hamász küldöttsége
Törökországba érkezett csütörtökön a Hamász küldöttsége, s ez az első alkalom, hogy egy nem arab országban fogadták a januári palesztin választásokon győzelmet arató iszlámista szervezet képviselőit. A Háled Mesaal - a Hamász emigrációban élő politikai vezetője - vezette öttagú delegációt az ankarai repülőtér VIP-részlegében üdvözölték, s tagjait rendőri felvezetéssel vitték a török külügyminisztériumba, ahol a palesztinok kétórás megbeszélést folytattak a tárca egyik helyettes államtitkárával.
Az amerikai képviselőház megszavazta a támogatások befagyasztását
Elutasította a Palesztin Hatóságnak nyújtandó közvetlen pénzügyi támogatást szerda este az amerikai képviselőház, ha a Hamasz továbbra is Izrael elpusztítását szorgalmazza. A 418 igen és 1 nem szavazattal elfogadott határozat értelmében "semmilyen amerikai segítség sem nyújtható a Palesztin Hatóságnak, amíg egy parlamenti képviselettel rendelkező, a képviselői helyek többségét birtokló politikai párt fenntartja az Izrael elpusztítását szorgalmazó álláspontját". A szenátus korábban már elfogadta az amerikai támogatás befagyasztására vonatkozó határozatot.
Miután az Egyesült Államok által terrorszervezetnek minősített Hamasz radikális palesztin mozgalom szerezte meg a képviselői helyek többségét a január 25-i palesztin törvényhozási választásokon, több amerikai képviselő indítványozta, hogy az Egyesült Államok függessze fel a palesztinoknak az ENSZ közreműködésével nyújtott támogatását is.
A Hamasz választási győzelme előtt az Egyesült Államok 2006-ra 150 millió dolláros támogatást irányzott elő a palesztinoknak nemzetközi fejlesztési szervezete, az USAID közreműködésével, és további 84 millió dollárt az ENSZ palesztin menekülteket segítő szervezete (UNWRA) révén. Sean McCormack amerikai külügyi szóvivő kedden közölte: Washington két héten belül befejezi a palesztinoknak nyújtott segítség felülvizsgálását.
Izrael beutazási és importtilalmat fontolgat
A palesztin munkavállalók számára teljes beutazási tilalmat, a palesztin áruk számára pedig importtilalmat fontolgat Izrael a Hamasz választási győzelme nyomán - jelentette csütörtökön az izraeli hadsereg rádiója. A jelentés szerint Izrael beszüntetné az áramszolgáltatást is a Palesztin Hatóság számára. Az újonnan megválasztott palesztin parlament, amelyben a Hamasznak abszolút többsége van, szombaton tartja alakuló ülését. Saul Mofaz izraeli védelmi miniszter szerdán a kapcsolatok megszakításával fenyegette meg a palesztinokat, amennyiben a Hamasz soraiból választanának parlamenti elnököt vagy kormányfőt. A radikális mozgalom többször elutasította azokat a nemzetközi követeléseket, hogy ismerje el a zsidó állam létezéshez való jogát.
A hadsereg rádiója arról is beszámolt, hogy egy, Cipi Livni külügyminiszter részvételével lezajlott tanácskozáson megállapodás jött létre: a palesztin parlament alakuló ülése után Izrael leállítja a palesztinok számára általa beszedett vámilletékek átutalását a Palesztin Hatóság számára. A humanitárius segélyek folyósítását viszont Izrael továbbra sem fogja akadályozni.
"Olyan ez, mint egy egy fogyókúra" - idézte a jelentés Dov Veiszglaszt, az izraeli kormány főtanácsadóját. "Azt akarjuk, hogy legyenek soványabbak, de ne haljanak meg" - tette hozzá az illetékes az izraeli hadsereg rádiójának jelentése szerint.
(forrás: MTI)