Zöldebbé válnak a hazai patikák

Az elmúlt tíz évben évente mintegy 2500 tonna fel nem használt gyógyszer került a kukákba. Most is kidobjuk a szerek egy részét, de sokan már a patikákban elhelyezett dobozokba teszik a hulladékot.

A lejárt szavatosságú készítményeket tavaly december 1-jétől kötelező a gyógyszertáraknak átvenniük. Mint arról lapunkban beszámoltunk, egy korábbi kormányzati becslés szerint Magyarországon a beteg-orvos találkozások 75 százaléka végződik receptírással, de a kiváltott medicinák 20 százalékát nem használják fel a betegek. Vagyis évente mintegy 2500 tonna gyógyszer kerül a szemétbe.

Horváth Péterné, a fővárosi Kiscelli Patika gyógyszerésze szerint tavaly december elseje óta folyamatosan hozzák a betegek a háztartásokban felhalmozódott, lejárt gyógyszereket a patikába, ahol a törvényi előírásoknak megfelelően gyógyszerhulladék-gyűjtő ládába helyezhetik. Az elszállítás és az ártalmatlanítás költségeit a gyógyszer-nagykereskedők és a gyártók finanszírozzák. A gyógyszertárban igény szerint átvizsgálják a házi patikát: tanácsokkal látják el a beteget a gyógyszerek alkalmazásával kapcsolatban, és elveszik a felhasználásra már alkalmatlan patikaszereket, amelyek azután a gyűjtőládába kerülnek. Ezzel a szolgáltatással jelentősen csökkenthető a környezet szennyezése.

A patikák zöldítése más úton is megy. Horváth Péterné, aki egyúttal a Gyógyszerészek a Földért Alapítvány vezetője, lapunknak elmondta: az alapítványt azért hozták létre, hogy a gyógyszerészek mindennapos környezetvédő, illetve a környezeti egészségre nevelő munkáját segítsék. Három évvel ezelőtt kezdeményezték a patikákban keletkező, újrahasznosítható hulladékok szelektív gyűjtését. Megszervezték az alapanyagok költségkímélő, hatékony megsemmisítését. Előkészítették a vények mint adatvédelmi kötelezettség alá eső dokumentumok szakszerű és környezetbarát megsemmisítését. Mivel a recepteket öt évig kell őrizniük a gyógyszertáraknak, jelentős mennyiségről van szó. Korábban az öt évnél régebbieket elégették, ám a hulladékgazdálkodási törvény a papír saját anyagában történő újrahasznosítását írja elő. Szervezésükben darálással történik a megsemmisítés, így értékes újrahasznosítható papír alapanyag keletkezik.

Nagyon fontosnak tartják, hogy a gyógyszertári műanyag tasakokat fokozatosan háttérbe szorítsák a környezetbarát, újrafelhasznált papírból készült papírtasakok. Erre azért van szükség, mert Magyarországon napi 1,5 millió nejlontasak kerül a vásárlókhoz, és ezzel a szemétbe. A műanyaggal szemben a papír elhasználódása után sem szennyezi a környezetet. Ezek többször is fölhasználhatók, tehát ha valakinek ismét gyógyszerre van szüksége, viheti magával a patikába.

A papírtasak előállítási költsége ugyan egyelőre magasabb, mint a műanyagé, ezért a patikák nem tudják azt ingyen adni. Az önköltségi ár 20-25 forint. A Kiscelli Patika gyógyszerésze bízik benne, hogy sokan áldoznak majd ennyit erre a közérdekű célra.

A gyógyszerészek kérésre átvizsgálják a házi patikát
A gyógyszerészek kérésre átvizsgálják a házi patikát
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.