Tomboló hisztéria Pakisztánban
Pesavarban, Pakisztán Északnyugati Határtartományának központjában 70 ezernél többen vonultak az utcákra. "Halál Dániára!" és "Akasszátok fel azokat, akik a sértő karikatúrákat rajzolták" jelmondatokat kiáltozták. Dán zászlókat, és a dán miniszterelnököt, Anders Fogh Rasmussent ábrázoló bábukat égettek.
A kivonuló karhatalom könnygázt vetett be, és gumibottal akarta szétoszlatni az utcát eltorlaszoló tömeget. A rendőrség szerint egy nyolcéves kisfiú, akit egy tüntető lőtt arcon, meghalt. Rendőrségi és kórházi források szerint az összecsapásokban legalább 45 ember megsebesült.
A felvonulók felgyújtottak egy amerikai Kentucky Fried Chicken gyorséttermet, és a helyi Mobilink mobiltelefon-hálózat egyik üzlethelyiségét. (E cég résztulajdonosa a Pannonban is érdekelt norvég Telenor.) Felperzseltek egy bankot, három mozit, lángra lobbantottak egy benzinkutat, és megrohantak egy autóbusz-pályaudvart is Pesavar külterületén, több autóbuszban kárt tettek. A pesavari rendőrség szerint a feldühödött tüntetők a külföldi vállalatok tulajdonát támadják.
Pandzsáb fővárosában, Lahorban egy be nem jelentett tiltakozó nagygyűlésen 1500 diák sereglett össze a helyi egyetem előtt. Az összetűzésben lelőttek egy 30 éves férfit. Szemtanúk elmondása szerint több ezren tüntettek Faiszálábádban is. A Pesavartól 230 kilométernyire fekvő Tánkban kétezer tüntető legalább 30, CD-ket, DVD-ket és videokazettákat árusító üzletet gyújtott fel. A tüntetéssorozatról a helyi hatóságok emberei egybehangzóan úgy nyilatkoztak, hogy az erőszakos cselekményekben főszerepet játszanak az Afganisztánból elűzött tálibok. A szomszédos Afganisztánban eddig legalább tízen meghaltak a különböző tiltakozó akciókban.
A hírügynökségek szerint nyugalom van Szaúd-Arábiában és az öböl menti országokban. A konzervatív iszlám államokban a biztonsági apparátus féken tartja az indulatokat. Lecsillapodtak a megmozdulások - legalábbis időlegesen - Indonéziában is. Ott viszont, ahogy Szaúd-Arábiában és az öböltérségben, változatlanul tart a dán áruk bojkottja.
Európai Parlament: felelősséggel szabad a szó
A véleménynyilvánítás szabadságával nem lehet visszaélni, s erre hivatkozva vallási gyűlöletet szítani, illetve idegen-, vagy fajgyűlölő nézeteket terjeszteni. Elítélendő viszont azon erőszakos reakció is, amely a muzulmán világban övezte a Mohamed-gúnyrajzok megjelentetését - ezt tartalmazza az a hétpárti határozati javaslat, amelyet ma fogadhat el az Európai Parlament.
A strasbourgi plénum tegnapi vitanapjának egyik fő felszólalója a szocialista Poul Nyrup Rasmussen, Dánia korábbi miniszterelnöke - a jelenlegi kormányfő, a liberális Anders Fogh Rasmussen névrokona - volt, aki, mint mondta, saját szólásszabadságát használta fel a Mohamed-karikatúrák elítélésére. A világbotrányt kiváltó rajzok szerinte az iszlám vallás iránti tisztelet, valamint az ismeretek hiányáról tanúskodtak.
A német Hans-Gert Pöttering, a konzervatívok frakcióvezetője megjegyezte: az erőszakos tiltakozásokat olyan rezsimek szervezték, amelyek nem nagy bajnokai a szólásszabadságnak. - A vallások, mint a nyilvánosság részei, mindig is céltáblái lesznek istenkáromló karikatúráknak - vélte Daniel Cohn-Bendit, a zöldek társ-frakcióvezetője, leszögezve: etikai kódex kidolgozása viszont csak a sajtó dolga lehet, nem pedig a politikusoké. (Brüsszeli tudósítónktól)