Kormányzó a világtérképen

Nehéz manapság Mohammed Attával találkozni. A hadúrból lett tartományi kormányzó ellen a múlt hétfőn merényletet próbáltak elkövetni. Egy iráni útlevéllel rendelkező, Pakisztánból érkezett mali férfi újságírónak kiadva magát akarta megölni a Dzsamat Iszlamija párthoz tartozó kormányzót.

Miközben az Atta irodájába vezető második ellenőrző ponton az őrök rávetették magukat, a merénylő azt kiáltozta: "Allah hatalmas", és kétségbeesetten próbálta összekapcsolni kabátját, amitől működésbe indult volna a bomba.

Afganisztán legnagyobb északi városában, Mazari-Sarifban ezzel együtt mintha nyugalom volna. Térdig ér a sár, burkába és egyszerű fejkendőbe öltözött asszonyok sietnek ismeretlen úti cél felé. A piac melletti szeméttelepen legelésző állatok, mellettük gyűjtögető koldusok, pár lépéssel odébb internetkávézó, szomszédságában lenyűgöző kék mecset. Itt már a tálibok elűzése előtt is két hadúr rivalizálásáról lehetett hallani. Ma az üzbég Dosztum tábornok, exelnökjelölt, akit errefelé a szovjetek kollaboránsának tartottak, szimbolikus tisztséget foglal el Kabulban. Az apafigurának tekintett, és mindig a "nagyszerű" jelzővel illetett (2001-ben meggyilkolt) Ahmad Maszud egykori észak-afganisztáni parancsnoka, Mohammed Atta viszont Balkh tartomány kormányzója lett.

- Egyelőre nem tudjuk megmondani, ki küldte a mali merénylőt, de annyi biztos, hogy afgán társával együtt már egy kabuli börtönben van - mondja az elegáns tádzsik vezető. Kifogástalan öltönyben, afgán zászlót ábrázoló kitűzővel a szíve fölött fogad minket hatalmas bútorokkal terhelt irodájában. - Három lehetőség van: vagy az al-Kaida volt, vagy a pakisztáni titkosszolgálat vagy egy másik ország áll a háttérben, de utóbbiról nem tudok biztosat mondani - mondja a kormányzó.

A belépésnél egyébként engem, mint nőt, külön fülkében egy asszony vizsgált át, aki súgva arra kért: ha tudok bármilyen takarítói állást, szóljak.

Pakisztán szerepét, oly sok afgánhoz hasonlóan, Atta is negatívan látja. - Pakisztán az amerikai érdekeket tartja szem előtt. Sosem fogja levenni kezét Afganisztánról. Egyrészt elveszítene egy hatalmas piacot, és a beleszólási lehetőségét a gázvezetékek építésébe - fejti ki Atta. - Pakisztánnal komoly határvitánk is van, egyébként pedig stratégiai szempontból sem adhatja itt fel a befolyását Afganisztánban - mutat rá a kormányzó.

- Afganisztán azelőtt a terrorizmus bázisa, most pedig a terrorizmus első számú ellensége - közli a karizmatikus Atta, aki szerint északon lehetetlen, hogy a tálibok újra átvegyék a hatalmat. Akár az itt állomásozó 50-100 fős nemzetközi haderő nélkül is meg tudják védeni magukat - mondja.

Atta megerősödött pozícióját mutatja, hogy sikerült - úgy tűnik - végleg megszabadulnia helyi riválisától, Dosztum tábornoktól. - Úgy tűnik, mindent elvesztett, és remélem, egyre gyengébb lesz - mondja kendőzetlenül Atta. - Dosztum opportunista, nem olyan, aki elkötelezett a szabadság és a béke mellett - mondja a kormányzó a hol vele egy oldalra, hol az ellenfelek oldalára sodródó tábornokról.

A középkori állapotokat idéző utak és a mobilszolgáltatók plakátjainak ellentétében látva Mazari-Sarifot, nehéz a tennivalók között sorrendet felállítani. - Oktatás, vízellátás és kórházak - Atta ebben látja a legfontosabb feladatokat. S bár a kormányzó hálás a külföldi NGO-k (köztük a Magyar Ökumenikus Szeretetszolgálat) segítségéért, nem hagyja szó nélkül, hogy van olyan segélyszervezet, mely nem működik együtt: nem árulja el, kit képvisel, honnan van pénze, és nem a valódi igényeknek megfelelően dolgozik.

Atta szerint a legfontosabb változás, hogy Afganisztán újra felkerült a világ térképére. S bár úgy tűnik, hogy - ahogy sokan mások - a maga módján ő is Maszud örökségét akarja továbbvinni, a stabilitás fenntartása most a hadúr érdekeit is szolgálja.

Úton a modernizáció felé
Úton a modernizáció felé
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.