Amerikai lap a Hamász elleni amerikai és izraeli tervekről írt
A The New York Times keddi jelentése szerint azt tervezik Washingtonban és Jeruzsálemben, hogy megfosztanák pénzeszközeitől és nemzetközi kapcsolataitól a Palesztin Hatóságot, így az néhány hónapon belül működésképtelenné válnék, ezért Mahmúd Abbász palesztin elnök kénytelen lenne kiírni az új választásokat.
Az elképzelés szerint az elszigetelés körülményei között annyira leromlanának a palesztin lakosság életkörülményei a Hamász kormányzása alatt, hogy a palesztin szavazók örömmel juttatnák vissza a hatalomba az új választásokon az Abbász vezette Fatah szervezetet, amelyet persze meg kellene addig reformálni a mostani választási vereség tapasztalataiból okulva.
Az is része az elképzelésnek, hogy a teljes pénzügyi és diplomáciai elszigetelés előtt felajánlanák a Hamásznak a választás lehetőségét: vagy elismeri Izrael létezésének jogát, lemond az erőszak alkalmazásáról, és elfogadja az eddig megkötött izraeli-palesztin megállapodásokat, vagy kiteszi magát a teljes elszigetelés következményeinek.
A Hamász egy szóvivője képmutatónak nevezte a hír kapcsán Washington politikáját. "Az amerikaiak azt a demokratikus folyamatot kérdőjelezik meg ezzel, amelyet ők maguk szorgalmaznak éjt nappallá téve" - mondta Musír al-Maszri szóvivő, aki képviselő lesz az újonnan választott palesztin parlamentben. Arra utalt szavaival: Washington szorgalmazza a legerőteljesebben, hogy demokratikusan választott kormányok legyenek hatalmon a közel-keleti térségben is.
Ha most Washington a palesztin nép életkörülményeinek romlását akarja előidézni, akkor "az egész palesztin népet bünteti azért, mert átlátható és tisztességes módon élt demokratikus lehetőségeivel" - mondta a január 25-i parlamenti választásra utalva, amelyet a Hamász nyert meg. Maszri hangoztatta, hogy a muzulmán, illetve arab országoknak szilárdan össze kell fogniuk e fenyegetéssel szemben.
Washingtonban hivatalosan cáfolták a lapértesülést. Scott McClellan, a Fehér Ház, valamint Sean McCormack a külügyminisztérium szóvivője egybehangzóan kijelentette, hogy nem létezik a The New York Times által emlegetett terv. "Nincs terv, és nincs összeesküvés" - mondta McCormack. McClellan szintén úgy fogalmazott, hogy "nincs összeesküvés".
Ellentmondó jelentések érkeztek a még hivatalban lévő Fatah-kormány álláspontjáról. Nászer el-Kidva, a palesztin diplomácia vezetője felszólította a nemzetközi közösséget, hogy ne szüntesse be a Palesztin Hatóság anyagi támogatását. "A palesztinok segélyezésének folytatódnia kell attól függetlenül, milyen pártok vesznek részt a palesztin kormányban" - mondta kedden Rámalláhban, Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszterrel folytatott tárgyalása után.
A német külügyminiszter ugyanakkor elmondta a megbeszélés után: Ahmed Korei hivatalban lévő palesztin kormánya megértést mutatott az iránt, hogy Európa feltételeket szab a Hamásznak a kapcsolatok felvételéhez, a Hamász vezette kormány segélyezéséhez. Steinmeier elmondta újságíróknak: hangsúlyozta a palesztin vezetők előtt, hogy az Európai Unió csak akkor folytatja a palesztinok segélyezését, ha a leendő Hamász-kormány elismeri Izraelt, és lemond az erőszak alkalmazásáról. A német miniszter úgy érzékelte, hogy a palesztin kormány megérti ezt az álláspontot. (MTI)