Kuncze és Rácz az egészségügyről
"Egyértelműen megállapítható volt, hogy komoly sikerek voltak az elmúlt négy évben az egészségügy területén is" - értékelte a kormányzati időszakot Rácz Jenő, aki az előrelépések közt említette a népegészségügyi programot, az 50 százalékos béremelést, és az egészségügyi intézményrendszer konszolidációs programját.
A 100 lépés program egészségügyi intézkedéseiről szólva hangsúlyozta: ezek a lépések arra voltak elegendők, hogy "belépjünk a reformok előszobájába". Az egészségügy és a politika szereplői egyetértenek abban, hogy a jelenlegi magyar egészségügyben további jelentős átalakításokra van szükség - tette hozzá. Mint mondta, az átalakítás során figyelembe kell venni a valódi szükségleteket, és ki kell küszöbölni a jelenleg meglévő esélyegyenlőtlenségeket. "Az jó, amit a miniszter úr mondott, hogy beléptünk a reformok előszobájába, van, aki belép, körülnéz, és azonnal bevágja az ajtót, és kívül marad, ez a konzervatív álláspont, amelyik azt mondja, hogy államosítsuk vissza a magyar egészségügyet" - fogalmazott Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke. Hangsúlyozta: a liberálisok szerint eleget tartózkodtunk már a reformok előszobájában, és most már tovább kell lépni, mert az elmúlt négy év összes pozitívumával együtt sem sikerült a magyar egészségügyet másik pályára állítani.
A pártelnök nagy vonalakban ismertette a többbiztosítós modellel kapcsolatos elképzelést, miszerint a biztosító egyszerre képviseli a betegek érdekeit, és tartja működőképes állapotban az intézményeket, eközben pedig a biztosítók egymással versenyeznek a biztosítottakért. Ezáltal emelkedne a szolgáltatások színvonala, megszűnne a hálapénz és tiszta, átlátható, ellenőrizhető viszonyok jönnének létre. "Ehhez egy bátor lépésre lenne szükség" - mondta. (MTI)