G8 Moszkvában: ha lesz gáz, nem lesz gáz
Azoknak "a múlt századból itt maradt" kremlinológusoknak a véleményére, akik szerint Oroszország nem megérdemelten foglalja el a helyét a világ hét legfejlettebb ipari állama mellett a G8-ak csoportjában, Vlagyimir Putyin csak legyintett a Kremlben január végén tartott grandiózus nemzetközi sajtókonferenciáján. Az orosz elnök sommás véleménye ellenére azonban a világ legfejlettebb országait és Oroszországot tömörítő G8-ban Moszkva - noha az idén a szervezet soros elnöke - részben még mindig nem teljes jogú tag. Az országcsoport pénzügyminisztereinek hétvégi moszkvai találkozóján a meghívottak - az amerikai, kanadai, brit, német, francia, olasz és japán pénzügyminiszterek - lényegében vendégül látták a vendéglátót. Tették ezt azután, hogy a moszkvai találkozó előtt két nappal a "hetek" már Londonban találkoztak.
Alekszej Kudrin orosz pénzügyminiszter elmondta: a pénzügyi fórum bővítése Moszkvával a következő években várható. Addig Oroszországnak be kellene lépnie a Világkereskedelmi Szervezetbe (WTO), és konvertibilissé kell tennie a rubelt - szerinte ez utóbbi jövőre valósul meg.
Az orosz WTO-tagság legnagyobb ellenzője Washington, amely csak akkor adja hozzájárulását, ha Moszkva hajlandó a külföldi bankokat közvetlenül beengedni az orosz piacra. Azonban Kudrin, amerikai kollégájával, John Snow-val folytatott tárgyalásai után is úgy nyilatkozott: Moszkva szívesen látja a külföldi tőkét az orosz pénzintézetekben, és a külföldi bankok oroszországi bejegyzésű leányvállalataiban, amelyek az orosz központi banknak tartoznak elszámolási kötelezettséggel.
Az orosz gazdaság ugyanakkor az energiahordozók magas világpiaci árának köszönhetően növekszik, így a találkozón Putyin bejelentette: ebben az évben Moszkva 12 milliárd dollárt törleszt a párizsi klubbal szembeni 21 milliárd dolláros adósságából.
A találkozón - amelyen a terrorizmussal finanszírozását és a pénzmosást visszaszorításának lehetőségeit is megvitatták - fő téma volt az energiabiztonság és az energiahordozók világpiaca, amelynek egyik legfontosabb szereplője Oroszország. A G8 tagjainak többsége nettó energiaimportőr, a G8 európai tagjai gázfelhasználásuk 25-35 százalékát biztosítják Oroszországból. (Magyarország mintegy 70 százalékot.)
A januári orosz-ukrán gázárvita kapcsán keletkezett gázellátási zavarral kapcsolatban az orosz pénzügyminiszter elmondta: az új szerződés különválasztja az Ukrajnának jutó, illetve a területén Európába irányuló földgázt, így az utóbbi ezentúl független lesz a Kijevnek szánt gáz árától. Az európai ellátás biztonságát növeli az is, hogy 2010-ig Ukrajnát elkerülő gázvezeték épül Oroszország és Németország között, amely később Franciaországot és Nagy-Britanniát is eléri. Az orosz pénzügyminiszter az alternatív tranzitútvonalak létrehozása mellett közös vállalatok alakítását is említette a szállításban és az elosztásban.