Los Angeles is célpont volt
Az al-Kaida négy évvel ezelőtt a Los Angeles-i Bank- (akkori nevén Library) torony ellen tervezett öngyilkos terrortámadást. A nagy vonalaiban már ismert terv részleteiről csütörtökön George W. Bush beszélt. Az elnök szerint az akciót ugyanaz a Khalid Sejk Mohammed találta ki, aki a 2001. szeptember 11-i merényleteket is megtervezte. A végrehajtásra kiszemelt négy délkelet-ázsiai személy 2001 októberében Afganisztánban találkozott Oszama bin Ladennel. A repülőgépet a cipőjük sarkába rejtett pokolgéppel akarták eltéríteni, és ugyanígy akarták kinyitni a pilótafülke akkor már rutinszerűen kulcsra zárt ajtaját. A sejt vezetője azonban lebukott, és nem sokkal később a másik három tagot is elfogták. Azt Bush most sem árulta el, melyik országok hatóságai vették őrizetbe a terroristákat. Mohammedet 2003-ban Pakisztánban fogták el.
Azt már évekkel ezelőtt tudni lehetett, hogy Khalid Sejk Mohammed eredeti terve egyszerre tíz repülőgép eltérítését és épületekbe vezetését irányozta elő. A szervezési gondok miatt Oszama bin Laden döntött úgy, hogy az első hullámban az USA keleti partvidékére koncentrálják az erőket, s csak a Világkereskedelmi Központ lerombolása után adott parancsot a második fázisra. A 338 méteres Bank-torony az USA nyugati partvidékének legmagasabb épülete. Bush a beszédben eltévesztette a régi nevét, és Library- (Könyvtár) helyett Liberty- (Szabadság) toronyként említette.
A konkrét célpont megnevezése újdonság volt, Los Angeles demokrata párti polgármestere is csak a tévéből értesült arról, hogy milyen terveket szőttek annak idején a terroristák.
A Washington Postnak név nélkül nyilatkozó, magas beosztású titkosszolgálati források ugyanakkor azt mondták, sosem derült ki, történt-e bármilyen konkrét előkészület a merényletre, vagy az egészről csak mint lehetőségről beszéltek a tervezők. A szenátus hírszerzési bizottságának rangidős ellenzéki tagja, John Rockefeller a történetet azonnal egy szintre hozta a New York-i Brooklyn híd elleni terrorista tervvel. Arról a műszaki szakértők gyorsan megállapították, hogy teljesen irreális volt: a merénylő el akarta vágni a híd vastag acél tartókábeleit, de ezt a rendelkezésére álló eszközökkel képtelenség lett volna megvalósítani.
A Bush-beszéd az elemzők szerint fordulatot jelez az elnök kommunikációjában. A novemberi törvényhozási választás előtt, a kampánytanácsadók javaslatát megfogadva a Fehér Ház kevesebbet beszél Irakról és többet az amerikaiakat fenyegető veszélyről. A felmérések szerint a republikánusok csak a biztonságpolitikában élveznek nagyobb bizalmat, mint az ellenzék - ugyanakkor a lehallgatási botrány miatt éles vita bontakozott ki arról, hogy az elnök nem lépte-e túl alkotmányos jogkörét. A beszéd napján republikánus aktivisták előtt felszólalva Dick Cheney azt mondta, hogy a választások előtt a lakosságnak tudnia kell, hogy ki hogyan akarja megvédeni a nemzetet. - Washingtonban egyesek hajlanak engedni a csábításnak, és lekezelni a veszélyt, kitérni az elvégzendő feladat elől. Ez a gondolkodás kényelmes, de veszélyes - fogalmazott az alelnök, megjelölve a kampány fő motívumát.