A Hamász feltételeket szab a muzulmánok megnyugtatására
A Hamász politikai vezetője feltételeket szabott a Nyugatnak ahhoz, hogy megnyugtassa azokat a muzulmánokat, akiket felbőszítettek az európai lapokban megjelent Mohamed-karikatúrák. Háled Mesaal pénteken a francia rádióban nyilatkozva leszögezte: amennyiben a nyugati kormányok bocsánatot kérnek a gúnyrajzok miatt, a Hamász kísérletet tesz a kedélyek lecsillapítására. Ugyancsak követelte, hogy az érintett országokban hozzanak olyan törvényeket és intézkedéseket, amelyek biztosítják, hogy "ilyen támadások még egyszer nem kerülnek kinyomtatásra".
Ebben az esetben a palesztin szervezet kész kulcsszerepet játszani az utcára vonult feldühödött muzulmánok haragjának megfékezésében - mondta.
A Hamász Damaszkuszban élő vezetője utalt arra, hogy több nyugati államban törvényileg tiltják a holokauszt tagadását. "Ily módon szükség van olyan törvényre is, amely nem csak Mohamed, de az összes próféta és az összes vallás elleni támadásoknak is útját állja" - érvelt Mesaal.
Az afgán misszió magyar katonái nem tapasztaltak ellenséges hangulatot
Az Afganisztánban szolgáló magyar katonák nem tapasztalják, hogy az ottani lakosság velük ellenséges volna az európai lapokban megjelent Mohamed-karikatúrák miatt, de a magyarok a lehető legjobban fel vannak készítve arra, hogy védekezni tudjanak egy esetleges támadás ellen - mondta el az MTI-nek nyilatkozva Bocskai István, a Honvédelmi Minisztérium szóvivője pénteken Taorminából, a NATO védelmi miniszteri találkozójának befejeződése után.
Bocskai István elmondta, hogy a magyar katonák viszont semmilyen olyan ellenséges megnyilvánulást nem tapasztaltak eddig, amely ellenük irányult volna. Fapál László a taorminai tanácskozáson hangoztatta, hogy Magyarország továbbra is elkötelezetten részt vesz az afganisztáni békefenntartásban, és hogy Budapest szerint mindenképpen bővíteni kell a külföldi országok által szerte Afganisztánban fenntartott Tartományi Regionális Csoportok (PRT-k) működését. (Egy ilyen PRT-t ért támadás Majmánában is.)
A svéd kormány ellenzi a karikatúrák közlését
A vitatott Mohamed-karikatúrák közlése miatt bezárta egy svéd szélsőjobboldali párt honlapját az illetékes szolgáltató.
Mint a Levonline távközlési cég alelnöke pénteken a svéd rádióban elmondta: az intézkedésre előző nap került sor, miután a svéd külügyminisztérium és a titkosszolgálat panaszt tett a gúnyrajzok közlése miatt. Hangsúlyozta, hogy nem történt nyomásgyakorlás a két hivatal részéről.
A bevándorlás ellen fellépő, Svéd Demokraták elnevezésű törpepárt előzőleg arra hívta fel olvasóit, hogy saját Mohamed-karikatúrákat küldjenek be hozzá. A honlapon az először Dániában publikált gúnyrajzok mellett ezekből is tettek közzé néhányat.
A svéd lapok eddig elutasították a karikatúrák publikálását. Laila Fraivalds svéd külügyminiszter aggodalmának adott hangot, hogy az internetes közlés kárt okozhat Svédországnak, amely ezzel magára vonhatja a muzulmánok haragját, aminek - mint mondta - már mutatkoznak is első jelei.
Vebjoern Selbekk, a Magazinet című kis norvég keresztény magazin főszerkesztője pénteken bocsánatot kért a muzulmánoktól a Mohamed-karikatúrák január 10-i utánközléséért. Azt mondta, sajnálja a dolgot, és hogy nem mérte fel, hogy ekkora fájdalmat és haragot vált ki a publikálással a muzulmánok körében.
A spanyol külügyminiszter közölte, hogy iráni kollégája arra kérte Spanyolországot, mint a közel-keleti konfliktusban hagyományosan elkötelezett békeközvetítőt: vesse latba tekintélyét a szenvedélyek csillapítására.
Hevesen bírálta az osztrák EU-elnökség eljárását a Mohamed-karikatúrák ügyében brüsszeli sajtóértekezletén Hannes Swoboda, az Osztrák Szociáldemokrata Párt európai parlamenti képviselője. Szerinte Schüssel kancellárnak világosabban és egyértelműbben kellett volna kinyilvánítania az iszlám iránti tiszteletet, és az osztrák külügyminiszterrel együtt idejében meg kellett volna bíznia az unió kül- és biztonságpolitikai főképviselőjét, hogy utazzon a térségbe.
A Feral Tribune című horvát szatirikus lap pénteken tizenkét fotót publikált az arab világban lezajlott erőszakos tüntetésekről. A 12 Mohamed-gúnyrajzra a publikáció címében is utalva a lap azt írta, hogy ezek a tüntetésekről készült képek azok, amelyek sértik Istent, és megalázzák az igazi hívőket.
A La Croix című francia katolikus lap pénteken egy felmérést közölt, amely szerint a franciák 54 százaléka hibának tartja a Mohamed-karikatúrák megjelentetését, és aggódik ennek várható következményei miatt. Hasonló következtetésre jutott egy norvég közvélemény-kutató intézet is, melynek felmérését az Aftenposten című lap közölte pénteken: eszerint a norvégok 57 százaléka vélekedett úgy, hogy nem kellett volna közzétenni a gúnyrajzokat.
Irán tiltakozott Prágánál, Pozsonynál és Vilniusnál
Tiltakozó jegyzéket adott át a Mohamed prófétát ábrázoló gúnyrajzok cseh lapokban való közlése miatt a prágai iráni nagykövetség a cseh külügyminisztériumnak. A karikatúrákat két cseh napilap, a Hospodarské noviny és a Mladá Fronta Dnes jelentette meg.
A cseh külügyi tárca közlése szerint az iráni nagykövetség február 8-án kelt jegyzékében éles tiltakozását fejezte ki, s egyúttal bocsánatkérésre szólította fel a két újságot. A két napilap szerkesztősége azonban nem tett eleget az iráni követeléseknek.
A Mladá Fronta Dnes főszerkesztője elmondta: nem a szórakoztatás céljával közölték a rajzokat, hanem azért, hogy bemutassák olvasóiknak, mi váltotta ki a muzulmán világban tapasztalható feszültséget. A lap főszerkesztője ugyanakkor levelet írt az iráni külképviseletnek; ebben kifejtette, hogy az újság nem akart nevetség tárgyává tenni egy vallást, mindegyik vallást egyformán tiszteli. Hasonló lépést tervez a Hospodarské noviny főszerkesztője is.
A cseh diplomácia hivatalos állásfoglalása szerint az államnak nincs joga beavatkozni a sajtó munkájába, ameddig az a törvényes kereteken belül marad. Ciril Svoboda cseh külügyminiszter a Mladá Fronta Dnes csütörtöki száma szerint kijelentette, az újságoknak jogukban áll eldönteni, mit közölnek.
A Csehországban bejegyzett Iszlám Alapítvány tagjai pénteken tiltakozó levelet adtak át a gúnyrajzok dán lapokban való megjelenése miatt Dánia prágai dán nagykövetségnek - közölte Jorgen Bojer nagykövet.
Irán prágai székhelyű - szlovákiai megbízatással is bíró - nagykövetsége pénteken tiltakozó jegyzéket juttatott el a pozsonyi külügyminisztériumhoz. A jegyzék megnevezi a SME című szlovák liberális napilapot, amely a múlt héten közölte a karikatúrákat, de nem tesz említést az egyetlen magyar nyelvű szlovákiai napilap, a SME szerkesztőségével azonos kiadónál megjelenő Új Szó e heti közléséről.
Litvániánál is tiltakozott az iráni kormány. A litván külügyminisztérium közleménye szerint a balti állam tiszteletben tartja minden ember vallásos meggyőződését, ugyanakkor helytelenít minden olyan lépést, amely a sajtószabadság ellen irányulna. Ezek alapján Litvánia visszautasítja az ellene felhozott vádakat - olvasható a külügyminisztérium interneten közzétett állásfoglalásában.
Betiltották a Der Spiegelt és a Focust Egyiptomban
Nem árusítják Egyiptomban a Der Spiegel és Focus német hírmagazinok legújabb, a Mohamed-karikatúrákat szemléltetés céljából közlő számait - tudatta pénteken a két hetilap szerkesztősége. A Focus főszerkesztői Hoszni Mubarak egyiptomi elnökhöz és Egyiptom németországi nagykövetségéhez intézett levelükben sürgették a tilalom feloldását, az intézkedést a sajtószabadság kirívó megsértésének minősítve.
Békés tüntetés Belgiumban
Közel százan tüntettek békésen a gúnyrajzok ellen pénteken a belga főváros, Brüsszel központjában. A megmozdulás közel sem volt olyan jelentős, mint a múlt vasárnapi, amelyen több ezren vettek részt Brüsszel belvárosában.
A pénteki tiltakozáson többségében férfiak és néhány, lefátyolozott nő jelent meg az igazságügyi minisztérium épülete előtt. Néhányan kezükben az iszlám vallás szent könyvét, a Koránt vitték. Egyes táblákon az a felirat volt olvasható, hogy "Sajtószabadság, a másik tiszteletben tartása, hol a határ?"
A megmozdulás békésen zajlott le, a rendfenntartó erőknek nem kellett beavatkozniuk.
(forrás: MTI)