Gyurcsány a rádiós szakszervezetek oldalára állt

Sztrájkbizottság létrehozására hatalmazta fel a tagság a Magyar Rádiószakszervezeteit; a miniszterelnök levelet írt az érdekképviseletekvezetőinek.

Megalakult a sztrájkbizottság a Magyar Rádiónál néhány órával azután, hogy erre a tagságtól felhatalmazást kaptak - közölték a szíkszervezetek.

Az öt érdekképviselet vezetői, a pénteki nagygyűlés résztvevői, valamint saját tagságuk felhatalmazása alapján jártak el így, jelezve, "felhívjuk a Rádió vezetésének figyelmét, a minimális szolgáltatásokról a tárgyalásokat azonnal kezdje meg!"

Csütörtökön már közzétett követeléseik között szerepel a bruttó bérek és a műsorköltségek 4,8 százalékos emelése, valamint hogy "a Magyar Rádió alelnökei - intézményünk valóságos érdekeinek képviseletében - határozottan járjanak el a tulajdonos képviselőinél", a bértömeg sávos felosztását javasolják, "mert fontosnak tartjuk, hogy kevesebbet kereső kollégáink bére jobban növekedjék".

A szakszervezetek szerint a bérrendezés nem járhat együtt átgondolatlan, "fűnyíróelv-szerű" leépítésekkel, "amelyben az utcára tett kollégák béréből finanszíroznák a béremelést", hangoztatva, hogy "érdekükben áll a Magyar Rádió ésszerű korszerűsítése, versenyképességének, hallgatottságának növelése, erősítése".

"Érdekünkben áll, hogy olyan menedzsment irányítsa intézményünket, amely átérzi a közszolgálati Magyar Rádió küldetését, amelynek haszna és szükségessége nem mérhető pusztán pénzügyi számításokkal" - áll közleményükben, amely szerint "a szakszervezetek felajánlják, hogy - tagjaik szakértelmével - közreműködnek egy színvonalas, kultúrált közszolgálati rádió újrateremtésében".

Győri László korábbi szakszervezeti vezető egy gyűlésen elmondta: nem a politikával, hanem a rádió menedzsmentjével, és a felügyelő közalapítvány kuratóriumával állnak vitában.

A pénteki nagygyűlésen több felszólaló kifogásolta, hogy a menedzsment egyetlen képviselője sem vett részt a gyűlésen, a kuratóriumból csak Gellért Kis Gábor elnök volt ott.

A tanácsozás ideje alatt kapták meg a szakszervezeti vezetők a miniszterelnök levelét, amit azonban nem olvastak fel a gyűlésen.

"Állampolgárként s az ország miniszterelnökeként egyaránt megértem és osztom a Magyar Rádió működőképességéért, s a törvényben előírt közszolgálati feladatok egyre gyakoribb meghiúsulása miatt érzett aggodalmukat" - áll a Gyurcsány Ferenc által az érdekképviseletek elnökeihez intézett levelében.

"Fellépésük a Magyar Rádió érdekében különösen értékes" – írja Gyurcsány. - "Úgy vélem, az egész ország számára is mintaértékű lesz, ha szakszervezeteik szerepet vállalnak a Magyar Rádió újraszervezésében, a hatékonyabb és korszerűbb működés feltételeinek megteremtésében, hiszen mindez szükséges a gyors, alapos, és kiegyensúlyozott hírszolgáltatáshoz" - fogalmaz a kormányfő.

"Ígérhetem, hogy ami a Magyar Rádióra is érvényes közszolgálati normák általános helyreállításával összefüggésben adódó feladatokból a kormányra hárul, azt maradéktalanul megtesszük, s ennek során készséggel állunk az önök rendelkezésére is" - zárul a levél.

(forrás: MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.