Rejtőzködő idegenellenesség
A Tárki másfél évtizede minden évben felmérést készít az idegenellenesség alakulásáról. A legújabb kutatás szerint a felnőtt lakosság mintegy negyede (24 százalék) nyíltan idegenellenes nézeteket képvisel. Ennyien értenek egyet azzal az állítással, hogy az országba semmiféle menedékkérő ne tehesse be a lábát. A megkérdezettek hat százaléka, ha rajta múlna, mindenkit befogadna, míg a nagy többség (70 százalék) mérlegelné, hogy kinek adna menedéket, és kinek nem. Sik Endre szociológus szerint az idegenellenesség mértéke tavaly óta nem változott, és - a korábbiakhoz képest - viszonylag alacsonynak mondható.
Megnyugvásra azonban semmi ok. A "mérlegelőket" arról is megkérdezték, hogy kiket nem látnának szívesen. A határon túli magyarokat alig-alig említette valaki, de arabokat például a válaszadók több mint négyötöde (83 százalék) nem engedne be az országba. A kínaiakat, a cigányokat és az oroszokat a "mérlegelők" háromnegyede tartja nemkívánatosnak, a románokat a megkérdezettek kétharmada.
Ez azt jelenti - mondta a szociológus -, hogy az emberek jelentős része elvileg ugyan nem zárkózik el menekültek befogadásától, gyakorlatilag viszont a határon túli magyarok kivételével mindenkit elutasít. A felmérés során a legtöbben azért képviselnek megengedőbb álláspontot, mert érzik, hogy a határok teljes lezárása nem szalonképes megoldás. Másként fogalmazva: a nyílt idegenellenesség mindinkább rejtett formákat ölt.
Bár az arabokkal szembeni erős elutasítás feltehetően valós okokkal, a terrorizmustól való félelemmel is magyarázható, az idegenellenesség általában tapasztalat- és ismerethiányból fakad. Erre utal, hogy azok körében, akik személyesen is ismernek menekülteket, az átlagosnál alacsonyabb az idegenellenesek aránya.
Az előítéletek abszurd helyzeteket is produkálnak. Sik Endre elmondása szerint külföldi kutatók olykor a fantáziájukat is bevetik, és nem létező népcsoportokról is kérdezik az emberek véleményét. Az eredmény talán nem is meglepő: a képzelet szüleményeként létrejött etnikumoknak ugyanolyan elutasításban van részük, mint a valódiaknak.