A fejlesztési bank is fut a pénze után

Az állami tulajdonú Magyar Fejlesztési Banknak (MFB) 6-7 milliárd forint hitelállománya, illetve ötmilliárd forint körüli tőkejuttatása áll a Transelektro-csoport cégeiben - értesült lapunk.

A legnagyobb mértékű hitelt a csoport 2001-ben - a Fidesz-kormány idején - kapta, de a kihelyezések a szocialista- liberális kabinet alatt is folytatódtak. Az ötmilliárdos tőkejuttatás például 2005-re datálható: az MFB ezzel 42 százalékos részesedést szerzett a Ganz Transelektro Villamossági Rt.-ben. Az MFB ugyanakkor mindig is hangsúlyozta: hitel- és tőkejuttatásai megfelelnek a banki követelményeknek ("bankszerűek"), azok nem kormányzati nyomásra születnek meg.

A hitelek jórészt ingatlanokkal fedezettek, így baj esetén - mondják - ezek megtérülésével nem lenne gond. A tőkejuttatás ügye bonyolultabb. Fejlesztési tőkekihelyezés esetén az MFB úgy állapodik meg a partnereivel, hogy a cégben elhelyezett összeget (amiért kisebbségi részvénycsomag jár) néhány év múlva valakinek - mondjuk a tulajdonostársnak - hozammal növelt értéken ki kell vásárolnia. Ha azonban baj van, az MFB dönthet úgy, hogy a cég 100 százalékát azonnal el kell adni. Kérdés, ez mennyiben életszerű pontja a szerződésnek: hiszen, ha valamikor, a piacon talán épp akkor adnak a legkevesebbet a cégért, ha rossz híreket hallani róla. Úgy tudjuk, a bank jelenleg nem is kíván élni ezzel a jogával, bár túl nagy tolongásra aligha számíthatna a vevők részéről.

Az MFB felé fennálló Transelektro-kötelezettségek "kis része" lejárt, és a kilátások sem túl biztatóak. Az MFB azonban egyelőre türelmes, és hajlik a hitelek átütemezésére. Az indoklás szerint több ezer ember foglalkoztatásáról van szó. A fejlesztési bank szerint ez továbbra is teljesen bankszerű hozzáállás.

Ma már az is sejthető, hogy az MFB-tőkejuttatás egy részét nem a megjelölt célra - fejlesztésekre -, hanem folyó kiadások finanszírozására költötték. Az eredeti megállapodás szerint a bank negyedévente kap adatokat a villamossági rt.-ről, a tavalyi év első háromnegyed évéről szóló beszámolók szerint azonban minden tökéletesen rendben van. A negyedik negyedévi jelentés még nem érkezett meg: talán ebben már lesz szó a problémákról. A hírek azonban már jóval megelőzték a jelentést. Ezek kapcsán azonban egy bankban az is fel kell merüljön, adósa a fizetési kötelezettség elkerülése érdekében ezúttal nem igyekszik-e szándékosan negatív híreket terjeszteni magáról.

Tőkéből bukta?

Az MFB az elmúlt években több mint 20 milliárd forint tőkét nyújtott különböző vállalkozásoknak annak reményében, hogy az így szerzett részvényeket idővel eladva jelentős hasznot ér el. Eddig azonban sikeres értékesítésről nem lehetett hallani. Igaz, az idő kevés volt rá, és egy ilyen cégcsoportból az összesített nyereség érdekében nem szükséges mindegyiken hasznot elérni. Tény viszont, hogy

a teljes kihelyezésből

a Transelektro kapta a legnagyobb összeget - annak mintegy negyedét -, így ennek leírását igen nehéz lenne a többi cégen behozni.

A bank eredménye ugyanakkor rendre 10-20 milliárd forint körüli, így nagyobb "bukás" még nem tenné veszteségessé az MFB-t.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.