Mégis kötelező lesz a génpiszkált élelmiszer behozatala?
Az EU vitatja a csütörtök éjjel hozott határozat állítását, miszerint valóban moratóriumot vezetett volna be a génpszikált élelmiszerekre, de egyelőre nem lehet tudni, hogy Brüsszel fellebbez-e a döntés ellen, nyilatkozta a Reuters hírügynökségnek név nélkül egy illetékes.
A WTO vitarendezési testületéhez az Egyesült Államok és Kanada fordult, ahol a világ vezető géntechnológai cégei működnek.
A cégek szerint az általuk előállított magokból több termés nő és jobban ellenáll a kártevőknek. Az európai fogyasztók azonban a közvélemény-kutatások szerint döntő többségben elutasítják a génpiszkált növénytermesztést.
A WTO szerint hat EU tagállam szegte meg a kereskedelmi szabályokat moratórium bevezetésével. A névtelenségbe burkolózó illetékes szerint igenis növekszik az EU-ba irányuló génpiszkált élelmiszerek importja, tehát a vád alaptalan.
Brüsszel szakértői egyelőre tanulmányozzák a döntés iratait és utána határoznak arról, hogy fellebbeznek-e. A Kereskedelmi Világszervezet végső döntése áprilisra várható.
A génpiszkált élelmiszerekkel szemben nagy ellenállás mutatkozik nem csak Európában, hanem Afrikában is, ahol még az élelmiszerhiánnyal küzdő Zambia is elutasította a genetikailag módosított élelmiszerekből álló nyugati segélyt.
Az Egyesült Államok a most született döntéssel nyomást gyakorolhat más országokra, hogy génmódosított termékeit beengedje a területére, mivel az import tiltása súlyos bírságot vonhat maga után.
Ez teljesen érthetetlen, hisz az ENSZ Biológiai Biztonsági Jegyzőkönyve szerint minden országnak joga van nemet mondani a GMO-k importjára – hangoztatja a Greenpeace, amely szerint sokkal inkább a fogyasztók döntik el, hogy Európa kapui zárva maradnak-e a génmódosított élelmiszerek előtt, nem pedig egy kereskedelmi szervezet.
Nem akarunk genetikailag módosított élelmiszert, és reméljük, hogy továbbra is termelhetünk hagyományos vetőmagból – nyilatkozta a zambiai agrárminiszter a döntést követően a Reuters-nak. Hasonlóan foglalt állást a kenyai agrártárca vezetője.
A Greenpeace szerint a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) nem kényszerítheti az európaiakra, így a magyar emberekre sem, hogy olyat egyenek vagy termesszenek, amit ők nem akarnak – reagált a zöldszervezet, amely reméli, hogy az osztrák és a német kormányhoz hasonlóan a magyar sem hagyja befolyásolni magát a Világkereskedelmi Szervezet döntésének hatására.
“Az amerikai vezetés fantáziavilágban él, ha azt gondolja a WTO döntés győzelmet jelent a biotechnológiai iparnak. Fogyasztók, gazdák milliói, valamint egyre növekvő számban kormányok is ellenzik a genetikailag módosított terményeket.”, mondta Daniel Mittler, a nemzetközi Greenpeace kereskedelmi szakértője.
“A döntés bizonyítja, hogy egy kereskedelmi érdekeket mindenek fölé állító szervezet nem képes összetett, tudományos és környezeti kérdésekkel foglalkozni. Az ügy rámutat, hogy a WTO elé vitt per az Egyesült Államok és a biotechnológiai cégek végső elkeseredett próbálkozása volt szükségtelen és eladhatatlan termékeik piacának helyreállítására,” – nyilatkozta Nemes Noémi, a Greenpeace kampányfelelőse.