A muzulmán világban erőszakos tiltakozásokat kiváltó 12 dán próféta-gúnyrajz mellett francia rajzolók Mohamed-karikatúráit is közölte szerdán a Charlie Hebdo című francia szatirikus hetilap.
Francia Mohamed-karikatúrákat közölt egy párizsi lap
A 16 oldalas párizsi újság e heti számában 11 oldalt szentelt az először szeptember 30-án a Jyllands-Posten nevű dán napilapban megjelent összes Mohamed-karikatúrának, az iszlám vallás alapítójáról készült és egyéb vallásokat kifigurázó francia gúnyrajzoknak, valamint több elemző és vitairatnak.
Az újság címoldalán magába roskadva Mohamed látható, aki arcát kezével eltakarva sír és arra panaszkodik: "Nehéz, ha bunkók szeretik az embert". A híres francia karikaturista, Cabu által készített rajz címe: Mohamedet leterhelték a fundamentalisták.
A lap második oldalán a Véleménynyilvánítás szabadságáért címmel a "világiasság és az együttélés értékeit valló, muzulmán kultúrájú nők és férfiak" Szabadságjogok Kiáltványának Egyesülete nevében Tewlik Allal írása olvasható.
A politikai karikaturista Wolinski rajzán Mohamed a dán gúnyrajzokat nézegetve ezt mondja: "Ez az első alkalom, hogy a dánok megnevettetnek!". "Charlie a polémiát és következményeit próbálja elemezni. Azt a folyamatot, amely megmutatta, hogy a véleménynyilvánítás szabadságának erősebbnek kell lenni a megfélemlítésnél" - írja a lap szerkesztőségi cikkében.
Franciaországi muzulmán szervezetek az újság utcára kerülése előtt kedden bíróságon kérelmezték a Charlie Hebdo e heti számának elkobzását, de a beadvány formai hibáira hivatkozva a bíróság ezt elutasította.
Jemenben újabb lapot tiltottak be
A jemeni hatóságok szerdán betiltottak egy újabb olyan újságot, amelyik leközölte a Mohamed prófétát ábrázoló, az iszlám világban felzúdulást kiváltó gúnyrajzokat - közölte a szanaai belügyminisztérium.
A Yemen Observer - amelyik Jemenben másodikként, még a múlt héten jelentette meg a karikatúrákat -további intézkedésig nem jelenhet meg. Előzőleg, hétfőn a belügyminisztérium elrendelte egy másik, kis példányszámú arab nyelvű lap bezárását ugyanezen okból, a főszerkesztő ellen pedig - aki a lap tulajdonosa is egyben - elfogatóparancsot adtak ki. Az újságíró ellen az iszlám és a próféta megsértése a vád.
Palesztinok megtámadták egy hebroni szervezet épületét
Háromszáz palesztin megtámadta szerdán egy nemzetközi megfigyelő szervezet hebroni épületét az európai lapokban megjelent Mohamed-karikatúrák miatti tiltakozásul. Többen kővel és palackokkal dobálták meg az épületet, betörték ablakait, és szemtanúk szerint megpróbálták felgyújtani.
A Hebroni Ideiglenes Nemzetközi Jelenlét (TIPH) szervezet több mint hatvan alkalmazottja az épületben tartózkodott a támadáskor, kivéve azt a 11 dán alkalmazottat, aki a múlt héten óvatosságból ideiglenesen Tel-Avivba utazott - közölte Gunhild Forselv, a TIPH szóvivője. (A muzulmánok haragja főleg a dánok ellen irányul, mert a karikatúrákat először a Jyllands-Posten című dán lap közölte.) A misszió ütközőként szolgál a feszült légkörű ciszjordániai város palesztinok, illetve zsidó telepesek lakta részei között. Azután hozták létre, hogy egy zsidó telepes 1994-ben lemészárolt 29 imádkozó palesztint a Pátriárkák Sírjánál.
A megfigyelők fegyvertelenek, főleg skandináv országokból valók, de más európai országok állampolgárai is vannak köztük. Feladatuk, hogy próbálják megakadályozni a súrlódásokat a város 170 ezer palesztin lakosa és a mintegy 500 szélsőséges zsidó telepes között.
Fodor Gábor levele
Fodor Gábor, az SZDSZ ügyvivője azt kéri levelében a Magyarországi Muszlimok Egyháza elnökétől és a Magyar Iszlám Közösség elnökétől, hogy legyenek elfogadóak a nyugati demokrácia alapértékei, a szólás- és sajtószabadság iránt. A nyílt levelet a politikus szerdán juttatta el Sulok Zoltánnak, a Magyarországi Muszlimok Egyháza elnökének és Bolek Zoltánnak, a Magyar Iszlám Közösség elnökének.
Az SZDSZ ügyvivője szerint kétség sem férhet hozzá, hogy a Mohamedet ábrázoló karikatúrák sérthetik a világ, és így Magyarország iszlám közösségeit. Ezek a karikatúrák érzéketlenek az iszlám vallású emberek hite iránt, és árthatnak a különböző vallású, kultúrájú emberek közötti kölcsönös megértésnek és tiszteletnek. "Mi, liberálisok rendkívül fontosnak tartjuk a más vallású emberek tiszteletét, és ezért kifejezetten szerencsétlennek tekintjük e karikatúrákat" - olvasható a levélben.
Fodor Gábor ugyanakkor állítja: "a liberális demokráciák polgárainak, és így nekünk, magyaroknak is, rendkívül fontos alapérték a szabadság és e szabadság számunkra azt is jelenti, hogy mondhatunk, olvashatunk, írhatunk, rajzolhatunk olyasmit, ami esetleg mások érzékenységét sérti". Fodor Gábor szerint ezt a jogot elvitatni egy szabad ország polgáraitól a demokrácia "teljes félreértését jelenti". (MTI)