Éjszakai igen a hatósági erőműárra

A parlament hétfő éjjel mégiscsak elfogadta az erőművek hatósági árszabását. Ezt ugyan szinte csak a szocialisták támogatták, de a Fidesz-képviselők tartózkodása elég volt ahhoz, hogy elfogadják a módosítást. Ettől azonban önmagában még nem lesz olcsóbb az áram.

A parlament hétfő este fél tizenegykor (lapzártánk után) mégiscsak megszavazta az erőművek által termelt áram hatósági árának visszaállítását. Az utóbbi hónapok parázs politikai vitáit kiváltó kérdésben az erőművi hatósági árak visszaállítását egyedül a szocialisták szorgalmazták, akik matematikailag kisebbségben vannak a parlamentben.

A Fidesz képviselői formálisan nem támogatták a hatósági erőműár visszaállítását, igaz, nem is ellenezték azt: hivatalosan tartózkodtak. Megfigyelők szerint a Fidesz helyzete nem egyszerű. Az erőművek hatósági árszabását 2001-ben éppen az általa vezetett konzervatív kabinet szüntette meg. Jelenleg viszont a Fidesz az így elszaladt erőművi tarifák "letörését" szorgalmazza. Elemzők úgy vélik: az ellenzéki párt a választási kampány hevében nem állhatott a szocialisták mögé, ugyanakkor a pártelnök meghívását legutóbb látványosan visszautasító erőműveknek sem tartozott semmiféle gesztussal.

A papíron kisebbségben lévő, ám éjjel is fegyelmezett szocialistákon az segített, hogy a T. Házban csak a jelen lévő képviselők többségét kellett megszerezni a törvény elfogadásához. Az éjszakába nyúló monstre szavazási rali 31. napirendi pontjaként beszúrt indítványt a Fidesz-képviselők többsége azonban már nem várta meg. A jelenlévők tartózkodásukkal viszont megtartották a parlament határozatképességét, ezzel pedig összességében a Fidesz a szocialisták malmára hajtotta a vizet. A Fidesz sajtóosztálya lapunk megkeresésére úgy fogalmazott, "a szavazás végkimenetelébe nem kell belelátni szándékosságot".

Az SZDSZ-frakció előzetesen a nem pártján állt, és két kivétellel ennek megfelelően szavazott is, de már szintén nem volt jelen teljes létszámban - igaz, a végeredményen a teljes liberális frakció sem változtathatott volna.

A szocialisták mindmáig oly vehemensen támogatták az elképzelést, mintha előre tudták volna, a jobboldalról ki mikor indul nyugovóra térni. A baloldali frakció elkötelezettsége már csak azért is érthető, mivel a döntés segítséget jelenthet a komoly szocialista befolyás alatt álló Magyar Villamos Műveknek. Eddig ugyanis a gazdasági tárca liberális álláspontjának megfelelően a cégnek - mint az erőművi áram vevőjének - kétoldalú tárgyalásokkal kellett volna eredményeket elérnie. Mára az eredeti elképzeléseknél kevesebbet, de a semminél többet sikerült letenni az asztalra: a Mátrai és a Csepeli Erőmű információnk szerint összesen ötmilliárd forint "engedményt" hajlandó adni az MVM-nek.

Kérdés, most milyen helyzet állt elő. Az erőművek képviselői a nyilvánosság előtt alapvetően nem vetették el a hatósági tarifáik visszaállítását. Ugyanakkor a háttérben komoly lobbitevékenység indult meg azért, hogy ettől a pénzügyi pozíciójuk ne romoljon lényegesen.

Kóka János tegnap lapunkkal közölte: liberális politikusként határozottan ellenez mindent, ami a központosítás vagy akár az államosítás irányába hat; a kormány azonban leszavazta elképzeléseit, így most szakminiszterként immár a végrehajtáson fáradozik. Szavai szerint mindemellett a tárgyalásos technika eredményeit is igyekszik "megmenteni", amit - hangsúlyozta - már Orbán Viktor Fidesz-elnök erőműprofit-ellenes parlamenti felszólalása előtt maga kezdeményezett. Ennek megfelelően azt javasolja, hogy a Mátrai és a Csepeli Erőművel elért megállapodást léptessék hatályba.

A parlamenti döntés nyomán ugyanakkor már konzultált a Magyar Energia Hivatallal, amelynek mostantól három hónap alatt el kell végeznie az erőművek költség-felülvizsgálatát. (A jelenlegi rend szerint ugyanis a hatósági áraknak az "elismert" költségeket és "tisztes" nyereséget kell biztosítaniuk.) Emiatt azonban már nem lesz csökkenthető az áram ára - fogalmazott -, a várt, "tízmilliárd körüli" pluszbevétellel ugyanis már január elsején csökkentették az MVM bevételeit. Vagyis a hatósági erőműár visszaállításával javulhat az MVM helyzete.

A miniszter azonban felhívta a figyelmet, hogy ez megint csak átmeneti állapotnak tekintendő: 2007. január elsején ugyanis - az EU elvárásainak megfelelően - teljesen fel kívánják szabadítani az energiaszektor árait. Ez megfogalmazása szerint akár árcsökkenést is okozhat. Az árak felfele történő elszabadulásától, netán áramszünettől azonban nem kell tartani: egyfajta felső korlátot ugyanis az állam ezt követően is meg kíván szabni.

l Valaska József, a Mátrai Erőmű elnöke lapunknak elmondta: "a politikai helyzet segítése" érdekében voltak hajlandók "többmilliárdos" engedményt adni az MVM-nek. Bevételeikben ez kétségtelenül hiányként jelentkezik majd. Ezt ellensúlyozniuk kell annak érdekében, hogy nyereségtervük változtatás nélkül teljesüljön. A hatósági ár visszaállítását tudomásul veszik, szerinte jelenlegi áraik lényegében nem térnek el a korábbi hatóságiaktól.

Hatvani György helyettes államtitkár és Kóka János a legutóbbi áramáremelés bejelentésekor. Most nem várt muníciót kaptak a profitcsökkentéshez
Hatvani György helyettes államtitkár és Kóka János a legutóbbi áramáremelés bejelentésekor. Most nem várt muníciót kaptak a profitcsökkentéshez
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.