Ifjúsági paktum vs. Bridget Jones

Ne aggódj, bébi, minden rendbe jön, a bizonytalanság lehet a világítótornyunk - idézett José Manuel Barroso egy U2-dalt az Európai Ifjúsági Hét díjkiosztó ünnepségén. Vagyis: a bizottság elnöke szerint az EU-nak el kell fogadnia a változást, és ebben az ifjúság bevonása az első lépés.

Mikor költ az EU többet az oktatásra, mint agrárszubvenciókra? - egy dán muzulmán fiú Barrosónak feltett kérdése váltotta ki a legnagyobb ovációt, amikor az Európai Ifjúsági Hétre érkező kétszáz diák kérdéseket tehetett fel a brüsszeli bizottság elnökének. Barroso vette a lapot, de nem tehetett mást: a tagállamok költségvetési politikájára hivatkozott.

A másodszor megrendezett Európai Ifjúsági Héten a meghívott fiatalok felszabadultan sétálgattak az unió legjobban őrzött épületeiben. Brüsszel be akarja vonni őket az EU formálásába. Mindenki optimistán szólt arról, hogy az uniónak gazdaságilag is nélkülözhetetlen befektetnie az oktatásba. Ez az új költségvetés fényében igencsak nehéz lesz.

Az Európai Bizottság egyik épületében a résztvevők angolul csacsogtak - ki spanyol, ki kelet-európai, ki erős francia akcentussal. Nagy volt a nyüzsgés a megoldandó problémákat ábrázoló táblák, a falra ragasztott kérdések előtt. A diákok a kerekasztal-beszélgetéseken például a fiatalok munkanélküliségére keresték a választ. Szerintük a felsőoktatás nem készít fel a munkaerő-piaci versenyre.

Az ifjúsági program keretében támogatott projekteket kitüntető díjkiosztó ünnepség sztárjai Barroso és Jan Figel oktatási EU-biztos voltak. Az eseményre gyülekező lányok figyelmét azonban egy valódi sztár, Colin Firth angol színész kötötte le, aki nem messze az ünnepség helyszínétől Peter Mandelson kereskedelmi biztossal tartott sajtókonferenciát. Hiába, a fiatalok jól ismerik az európai ifjúsági paktumot, de Bridget Jones naplóját (Firth szereplésével) még jobban.

Figel az ünnepség után a kagylósaláták fölött beszélgetett a diákokkal, akiknek tetszett a megfontolt, de nem merev szlovák biztos. Figel elmondta: egyik célja elérni, hogy az európai diákok ne Amerikába menjenek tanulni. - Saját hagyományaink, lehetőségeink mögött kullogunk - közölte.

Késve kezdődött az Európai Parlament brüsszeli épületében az ifjúsági ügyekkel foglalkozó képviselők beszélgetése a diákokkal. A lelkesek provokatív kérdésekkel próbálták felrázni a beszélgetést. ("Az EU legelőször is találja meg helyét a világban", "miért csak nyolc EP-képviselő van jelen?") A párbeszéd azonban elmaradt, az uniós politikusok inkább maguk beszéltek. A szándék jó (jövőre is lesz Európai Ifjúsági Hét), ám az unió egyelőre nem tudja átlépni saját kommunikációs korlátjait.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.