A Pentagon nyer, a szegény veszít
Közgazdászok már az idei 328 milliárdot is tragikusan soknak tartották, ráadásul a tervezettel szemben a tényleges deficit szeptemberre 354 milliárd lesz. Az amerikai költségvetés utoljára Bill Clinton kormányzása idején, 2000-ben volt nyereséges.
A Fehér Ház által a törvényhozás elé terjesztett javaslat ugyanazokat az elveket tükrözi, amelyeket Bush elnökké választása óta követ: erőteljesen nőnek a katonai és általában az amerikai érdekek világméretű érvényesítését célzó kiadások, ugyanakkor visszafogják a hazai szegények és idősek számára fontos szociális programokat. Utóbbiakról az elnök már a tervezetet kísérő üzenet legelső oldalán azt írja, hogy "fenntarthatatlanok", és hosszú távon ez "a nemzet pénzügyi egészségét fenyegető legnagyobb veszély".
A Pentagon viszont jövőre csaknem 440 milliárd dollárt kapna, ami az inflációs rátánál legalább kétszer gyorsabb, hétszázalékos növekedés. Ebben nincsenek benne az iraki és afganisztáni megszállásra, a katonai jellegű építkezésekre, a veteránellátásra, az amerikai nukleáris arzenál fenntartására, a honi terület terrortámadások elleni védelmére és a külügyminisztériumon keresztül a nemzetközi katonai együttműködésre fordított milliárdok. A Védelmi Információk Központja nevű washingtoni kutatóintézet elemzője, Winslow Wheeler szerint a reális védelmi költségvetés 660 milliárd dollár.
A védelmi tárca mellett a külügy-, a veteránügyi és a belbiztonsági minisztérium kap az eddiginél több pénzt, kevesebbel kell viszont gazdálkodnia a közlekedési, a mezőgazdasági és az igazságügyi területnek. A tervezet azzal számol, hogy a következő öt évben összesen 36 milliárd dollárt spórolnak meg az idős és fogyatékkal élő amerikaiak egészségügyi ellátását biztosító Medicaid programon.
A büdzsé ellenzéki bírálói szerint a költségvetés még több deficitet és hitelfelvételt jelent, és a valós helyzet tagadását mutatja. A Képviselőház költségvetési bizottságának rangidős demokrata párti vezetője, John Spratt közölte: a költségvetés erkölcsi választásokról szól, és ez a tervezet rossz választásokat tükröz. Az elnöknek saját pártjában is vannak bírálói, szerintük túl kevés történt a deficit csökkentésére. Egyes republikánus honatyák arra figyelmeztetnek: ilyen hiány mellett kevés esély van az elnök adócsökkentésének véglegessé tételére.