Keresd a nőt!
A bizottságot 2001-es megalakulása óta vezető Faragó Judit egyben a legmagasabban jegyzett magyar "sportdiplomata nő": korábban a Nemzetközi Asztalitenisz Szövetség alelnökeként tevékenykedett, jelenleg is betölti a sportág hazai szövetségének főtitkári posztját, tagja a MOB elnökségének. Ám a legkevésbé éppen az ő személye jelképezi az itthoni állapotokat...
Faragó egyébként már azt is bizonyos eredménynek tartja, hogy a mutatók nem romlottak az utóbbi időszakban. "Ahhoz képest, hogy a Sporttörvény 2004-es deregulációjakor kikerült a paragrafusok közül a női sportvezetőkre vonatkozó kötelező kvóta, sikerült megőriznünk az addigi pozíciókat - magyarázza. - Elégedettségre, persze, semmi ok, mert ez csupán azt jelenti: a nők aránya a vezető tisztségviselők között továbbra is csekély, igaz, még mindig kimutatható. Azt szeretnénk elérni, hogy a jövőben az úgynevezett pozitív diszkrimináció érvényesüljön, azaz a nők előnyöket élvezzenek a közgyűléseken az aktuális választások alkalmával."
A sportágak hazai irányító szervezetei közül kizárólag a meghatározó jelentőségűnek nehezen nevezhető Magyar Táncsport Szakszövetség elnökeként dolgozik hölgy (Sarkadi Annamária), s az olimpiai sportok főtitkárainak lajstromában - Faragón kívül - mindössze két nőt találunk (Rideg Veronika, íjászat; Szántó Éva, evezés).
S hogy a mostani helyzet mitől változna meg? Faragó Juditnak receptje nincs, csupán néhány elképzelése van. A figyelemfelkeltést tartja az elsőrendű feladatnak, mert úgy véli: jellemzően föl sem vetődik a döntéshozók körében, hogy valami nem stimmel ebben a sajátos férfi-nő viszonyban. A toborzás lehet a következő teendő, hiszen - amellett, hogy a sok évtizedes tradíció, a társadalmi hierarchia és az ebből fakadó bizalmatlanság sem segít az ügynek - a szakterületükön amúgy kiválót nyújtó hölgyek többsége a biztos kudarc tudatában meg sem próbál pozícióhoz jutni.
Európának ezen a felén amúgy megszólalásig hasonló a helyzet szinte mindenütt, miközben a nők szerepvállalását a politikai és a gazdasági élettel megegyező módon a sportban is hagyományosan támogató skandináv országokban például irigylésre méltó az emancipáció.
- A távlati célunk az, hogy a nők egyszer majd hasonló mértékben részesüljenek a hazai tisztségekből, mint amilyen hányadban kiveszik a részüket a sportsikerekből. De az az érzésem, hogy erre belátható időn belül nincs sok esély - von konklúziót Faragó Judit.
És - fájdalom - a női megérzéssel nem illik vitába szállni.