Véres színjáték a karikatúraháború

Több muzulmán országban tegnap ismét voltak "karikatúratüntetések". Az erőszakos megmozdulásoknak újabb áldozatai voltak, miközben az európai vezetők elítélik az erőszakot.

Afganisztánban tüntetők megtámadtak egy rendőrőrsöt a dán Mohamed-rajzok miatti felháborodásukban. Négy ember meghalt, amikor a rendőrök tüzet nyitottak. Hasonló esemény következtében Szomáliában egy tizennégy éves fiú halt meg. Ezzel hatra emelkedett a tüntetéssorozat muzulmán áldozatainak száma. Tegnap újabb tüntetések voltak szerte az arab világban, így a palesztin hatóság által ellenőrzött területen is. Gázában Dániát, Norvégiát és az Európai Uniót gyalázták, s a próféta becsületének megmentését követelték a demonstrálók. Sztrájk volt az indiai Kasmirban, és zavargások Delhiben, Indonéziában és Thaiföldön. Az Öböl-államokban folytatódik a dán áruk bojkottja. Iránban a tüntetők kövekkel, Molotov-koktélokkal dobálták meg az osztrák nagykövetséget, s a rohamrendőrség akadályozta meg az épület elfoglalását. Irán - eltérően a többi muzulmán országtól - a feszültséget növelő nyilatkozatokat tett. A teheráni kormányszóvivő a Reuters szerint azt mondta: "országa kész feláldozni magát az iszlámért és a szent prófétáért". Az iráni kereskedelmi miniszter bejelentette: országa minden kereskedelmi kapcsolatot megszüntetett Dániával.

Az európai vezetők elítélik ezeket a jelenségeket, miközben hangsúlyozzák: ellenzik a vallási érzések megsértését. Johannes Laitenberger, az Európai Bizottság szóvivője szerint "az igazságtalanság érzete, akár valós, akár nem, semmiképpen sem igazolhat olyan erőszakos cselekedeteket, amelyeket a hét végén követtek el". A hét végén tüntetők megrohamozták és felgyújtották Dánia és Norvégia damaszkuszi, illetve Dánia bejrúti külképviseletét. José Manuel Barroso, az Európai Bizottság vezetője a hét végén beszélt a dán és a svéd kormányfővel is, szolidaritását fejezve ki mindkét EU-tagállam kormányának. Megszólalt Tony Blair brit miniszterelnök is, elítélve a gúnyrajzok közlése miatt kitört erőszakos tüntetéseket, s a londoni felvonulók fenyegetéseit. Ott ugyanis többen a "hitetlenek lefejezésére" felszólító táblákat lengettek, illetve egy "európai szeptember 11." eljövetelét jósolták. A brit szélsőségesek kiutasított imámja, Omar Bakri Mohammed a próféta elleni gyalázkodás elkövetőinek kivégzését követelte a BBC-nek Szíriából adott telefoninterjúban.

A sajtószabadság nem terjedhet tovább, mint más emberek valláshoz, nemzeti hovatartozáshoz, politikai meggyőződéshez fűződő legszemélyesebb jogai, azaz ennek gyakorlása nem sérthet másokat - közölte a karikatúrákkal kapcsolatban Gyurcsány Ferenc. "Miközben valamenynyi közszereplőnek és köztényezőnek van magánfelelőssége, valamennyi közszereplőnek van feladata a közfelelősségből való osztozásban" - mondta a kormányfő.

Újabb nagykövetség - az osztrák - elõtt Zeheránban
Újabb nagykövetség - az osztrák - elõtt Zeheránban
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.