Nem lesz hatósági erőműár?
Az Európai Unió, a Fidesz, majd később a kormánypártok is úgy nyilatkoztak: 2004 eleje óta, amikor is - még az Orbán-kormány tevékenysége nyomán - felszabadult az erőműveknek fizetettjuttatott, addig hatósági körbe tartozó áramár, egyes erőművek tarifái meglehetőst elszaladtak. A Fidesz "letörné" az erőművek "luxusprofitját", a szabad demokraták tárgyalásos úton bírnák jobb belátásra a cégeket, a szocialisták viszont a hatósági erőműár visszaállításában látnák a megoldást. A Fidesz és az MDF sok mindent mondott már a felvetésre, de képviselőik részéről eleddig nem hangzott el sem egy határozott igen, sem határozott nem az ötlet kapcsán. Lázár Mózes, a Fidesz energiapolitikusa a szavazás előtt lapunkat arról tájékoztatta: frakciójuk tartózkodni fog, mivel nem világos, a kormány mit kezd majd ezzel a lehetőséggel. Megfigyelők szerint ehhez hozzájárul, hogy zajlik a választási kampány, és az erőműár felszabadítását még a Fidesz-kormány kezdeményezte, ráadásul az ötletet az EU sem támogatja. Orbán Viktor pártelnök szintén hangoztatja: az árak meghatározása most is a kormány kezében van. Az erőműtarifák letörése ugyanakkor kétségtelenül hatósági eszközökkel a leghatékonyabb. Ha azonban ezt az eszközt a Fidesz elveti, kérdés, hogyan tudná ígérete szerint a választást követő 60 napon belül 10 százalékkal csökkenteni a lakossági áramtarifákat. Lázár Mózes úgy véli, ők is a szerződések újratárgyalását támogatják.
Katona Kálmán, az MDF politikusa - az MVM korábbi vezére - elmondta: az MDF képviselőinek azt javasolná, hogy a módosítást ne szavazzák meg. Szerinte a nyereséggel nincs is gond, mivel az jórészt az erőművek hatékonyságjavulásának következménye. Az erőművekkel kötött hosszú távú szerződéseket ő is újratárgyalná, de elsősorban nem a benne foglalt árakat, hanem azok hatályát.
A kérdésben a kormánypárti szavazógép szintén csődöt mond: a szocialisták partnerei, a szabad demokraták ugyanis - mint azt Szalay Gábor képviselőtől megtudtuk - továbbra is ellenzik a hatósági ár visszaállítását. Pedig az SZDSZ által delegált Kóka János gazdasági miniszter információnk szerint egyelőre nem halad olyan mértékben a tárgyalásos technikával, mint ahogy azt korábban tervezte. Az év elején a megbeszélések lezártát még január végére tette, amitől több mint tízmilliárd forint plusznyereséget remélt. Az összeg egyelőre jóval tízmilliárd alatt van. Miközben a várt összeget a miniszter már be is építette az energiaár-rendszerbe: indoklása szerint ez év elején emiatt nem nőtt a lakosság hatósági áramtarifája.
A rendszerint külföldi tulajdonban lévő erőművek az anyaországok diplomatáinak mozgósításával a színfalak mögött szintén beindultak. A rendszerben működő állami cégek viszont eddig nem tűntek jó érdekérvényesítőknek: a Paksi Atomerőmű vagy a nagykereskedő, azaz a Magyar Villamos Művek vesztesége a többi félnek adott "engedmények" folytán nő.