Korrupció, az egészségügy világbetegsége

Szigorúbb fellépést vár a korrupció ellen a Transparency International a világ országaitól. Jelentése szerint az egészségügyre elköltött pénzek öt százaléka eltűnik, több millió embert fosztva meg a segítségnyújtástól.

A nemzetközi civil szervezet minden évben elkészíti egy speciális terület korrupciós vizsgálatát: 2006-ban a Transparency International az egészségügyről készített jelentést. A napokban nyilvánosságra hozott adatok szerint a világon az egészségügyre fordított háromezer milliárd dollár öt százaléka, azaz 150 milliárd dollár kézen-közön elvész, amit befolyásolásra, jogosulatlan előnyszerzésre, azaz korrupcióra költenek a rendszer szereplői. Az eszköztár gazdag: előfordul sikkasztás, lopás, csalás, az orvosi dokumentáció, a biztosítónak szóló elszámolások meghamisítása mellett a vényírási szokások piaci befolyásolása, az orvosok hálapénzes megvesztegetése. Ezért a szervezet szigorúbb korrupcióellenes törvényeket, magasabb béreket és átláthatóbb rendszerek kialakítását javasolja a világ országainak.

Hogy a hazai rendszerben mekkora a kára az egymáshoz küldözgetésnek, a tudományos csalásnak, az államigazgatási joggal való visszaélésnek, a várakozási listáknak, a titoktartás megsértésével összefüggő korrupciós gyakorlatnak, erről nincsenek pontos adatok. (A Transparency International magyarországi tagszervezete 2005 tavaszán - csaknem egy évtizedes működés után - támogatás hiányában megszűnt.) A Magyar Gallup Intézet felméréséből két éve az derült ki, hogy a felnőtt lakosság többsége súlyos gondnak tartja a korrupciót. A megkérdezettek a közszférában leginkább az egészségüggyel kapcsolatban feltételezték, hogy ügyeik intézéséhez külön juttatást kell adniuk. Minden második ember valószínűsítette, hogy megfelelő bánásmódhoz csak hálapénz ellenében juthat. A nagy többség szerint ilyen "borítékos befolyásolásban" leginkább a kórházi orvosoknak van részük. Gaál Péter, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központjának oktatója saját kutatásai alapján lapunknak azt mondta: az egészségügyi kiadások 1,5-4,5 százaléka, vagyis körülbelül 10-50 milliárd forint kerülhet hálapénzként a rendszerbe. Az orvosok a hierarchiában elfoglalt helyük alapján minimálisan a nettó bérük 60 százalékát, de beosztásuk szerint akár két és félszeresét is megkaphatják hálapénz formájában.

A hazai egészségügy korrupciós indexének elemzéséhez adalék a GKI Egészségügyi Kutató Intézetének a napokban közzétett felmérése. E szerint az ágazatban a beszerzéseknek mindössze 5,7 százaléka zajlik közbeszerzéssel, a többi "üzletet" a személyes kapcsolatokon keresztül kötik.

- Az egészségügyben tapasztalható korrupció azért sem nézhető tétlenül, mert az nemcsak a közpénzek elosztására van káros hatással, hanem komoly következményei vannak a beteg sorsát illetően is - mondta lapunknak Blasszauer Béla bioetikus. Szerinte közvetve a beteg halálát is okozhatja, ha a az ellátásokhoz való hozzáférés a fizetőképességén múlik. Ez pedig könnyen előfordulhat, mert a terápiához jutás szabályai nem egyértelműek és nem is nyilvánosak.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.