Házhoz mennek a hulladékért
Végh Szilárd, a keszthelyi Városüzemeltető Kft. ügyvezető igazgatója elmondta, hogy Keszthely 9600 háztartásának egyelőre csak a felénél, a családi házaknál vezethették be ezt a módszert. A lakók hat műanyag zsákot kapnak, amelyekbe három héten keresztül válogatva gyűjthetik a különféle hulladékokat. A bérházakban, panelházakban élők továbbra is csak a város tizenegy hulladékgyűjtő szigetén adhatják le az újrahasznosítható szemetet.
Az igazgató elmondta, hogy a városban évente körülbelül tízezer tonna kommunális hulladék keletkezik, és ennek a mennyiségnek most még csak kis része - mintegy ötszáz tonna - az, ami külön van válogatva és újrahasznosítható. Hozzátette: reményeik szerint egy év múlva már legalább kétezer tonnányit gyűjthetnek össze. Mint megtudtuk, az újrahasznosítható hulladék a Városüzemeltető Kft.-től magyar, szlovén és osztrák feldolgozóüzemekbe kerül, s az ezért kapott összegből fedezik a begyűjtéssel járó költségeket. Így a keszthelyieknek nem kell többet fizetniük azért, hogy közvetlenül a házak elől viszik el a szelektíven gyűjtött hulladékot.
Bese Erzsébet, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium hulladékgazdálkodási főosztályának helyettes vezetője érdeklődésünkre elmondta, hogy az országban eddig tíz településen - egyebek mellett Egerben és környékén, Pécsen, Szegeden és Gyulán - vezettek be a keszthelyihez hasonló szelektív hulladékgyűjtést.