Iszlám düh a szabad sajtóra
Százezrek tüntettek Teheránban és más iráni nagyvárosokban tegnap a Mohamed prófétáról európai újságokban megjelent gúnyrajzok ellen tiltakozva. Ezrek vonultak az utcákra az iraki Bászrában és Falludzsában, a jeruzsálemi Mecsetek terén, a pakisztáni és a bangladesi fővárosban is - jelentette az MTI.
Teheránban ezrek lepték el az utcákat a pénteki nagyima után. "Ez a sértés nem marad válasz nélkül, halál Amerikára, halál Izraelre" - kiáltozták annak ellenére, hogy sem az Egyesült Államokban, sem Izraelben nem tették közzé a karikatúrákat. Mahmud Ahmadinezsad iráni elnök kijelentette: ha a muzulmánok nem vesznek tudomást az ilyen sértésekről, az iszlámellenes mozgalmak még inkább elharapódznak.
Irakban mind a síita, mind a szunnita hitszónokok kikeltek a gúnyrajzok ellen. Ali asz-Szisztani nagyajatollah, az ország legfőbb síita vallási méltósága elítélte a karikatúrákat, de érzékeltette, részben a militáns muzulmánok is okolhatók az iszlámról kialakult kép eltorzulása miatt.
A pakisztáni szenátus tegnap "istenkáromlónak és becsmérlőnek" bélyegezve egyhangú határozatban ítélte el a Mohamed prófétáról készült rajzokat. "Ez az elvetemült, vérlázító és provokatív kampány nem igazolható a sajtó- és véleménynyilvánítási szabadsággal" - hangsúlyozta a határozat.
Elbocsátották állásából a Sihán című jordániai hetilap főszerkesztőjét alig néhány órával azután, hogy az újság közölt néhány karikatúrát a Mohamed prófétáról megjelent sorozatból. A Sihán tulajdonosa, az Arab Publishers Company azzal indokolta döntését, hogy a gúnyrajzok átvétele "megdöbbentette a céget, és a felelősség Dzsihád al-Monami főszerkesztőt terheli". Az ammáni kormány már korábban elítélte, hogy a Sihán átvette a karikatúrákat, és "haladéktalan bocsánatkérésre" szólította fel az újságot.
A dán kormány nem kér elnézést a Mohamed prófétáról gúnyrajzot közlő liberális és független újság helyett - jelentette ki tegnap Anders Fogh Rasmussen miniszterelnök. A kormányfő azután nyilatkozott, hogy találkozott a Dániában akkreditált hetven nagykövettel, többek között az egyiptomi, török, iráni és a libanoni diplomáciai képviselet vezetőjével. A konzervatív-liberális politikus szerint a nagykövetek megértéssel fogadták a kialakult helyzetet, és készek megmagyarázni a dán kormány álláspontját. Arra a kérdésre, hogy Koppenhága a gazdasági érdekeket vagy a véleménynyilvánítás szabadságát tartja-e fontosabbnak, a kormányfő azt válaszolta: a véleménynyilvánítás szabadsága elsőbbséget élvez. Az EBESZ sajtószabadság-képviselője szerint a sajtónak joga van arra, hogy szatirikus rajzokat jelentessen meg - még akkor is, ha azok vallási személyeket ábrázolnak. Haraszti Miklós, az ötvenöt országot tömörítő Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet képviselője Bécsben közzétett állásfoglalásában ugyanakkor a hagyományok kölcsönös tiszteletére szólított fel. Hangsúlyozta: megérti azok érzékenységét, akik úgy érzik, hogy sértik a hagyományaikat a dán újságban megjelent karikatúrák. Ám a demokratikus társadalomban mindenfajta meggyőződés megkérdőjelezésének a joga is hagyomány.