Álszent zéró tolerancia

A teljesen doppingmentes sport száz százalékig feltehetőleg soha nem érhető el. Legalábbis mi ma legfeljebb álmodozhatunk egy olyan hazai és nemzetközi sportéletről, amelyben evidens, hogy senki nem nyúl tiltott szerekhez, eszközökhöz.

Így azután nincs is szükség tilalomra. Ma ez a lehetőség a science fiction világába tartozik. Igen, megfordult az értékrend. Ma arra mondjuk kézlegyintéssel, hogy elképzelhetetlen, ami egyszerű, természetes, normális, azaz a tiszta versenyre, és azt tartjuk reálisnak, ami valójában szinte a tudományos fantasztikum világába tartozik: a géndoppingot, az örökletes emberi személyiség megváltoztatását a magasabb sportteljesítmény érdekében.

A zéró tolerancia valójában tünet, talán a legmarkánsabb tünete annak az említett, visszájára fordult közgondolkodásnak, amely nyilvánosan elítéli a doppingolást, de egyébként hajlandó együtt élni vele. A zéró tolerancia a hipokrita vezetők üzenete a versenyzőknek, edzőknek, mindazoknak, akik részt vesznek a felkészítésben, a teljesítményfokozásban. Lebukás esetén ránk ne számítsatok! Mi meghirdettük a zéró toleranciát! Ezt tartjuk kiútnak a csapdából. Szükségünk van a szponzorokra, szükségünk van a tőlük kapott hatalmas pénzekre, hiszen ezek révén sikerült átmenteni az olimpiai mozgalmat a világ legnagyobb médiaeseményei között. Ezért lett ismét nagy szám az olimpia rendezése, küzdenek érte a világvárosok, hajbókolnak a Nemzetközi Olimpiai Bizottság e gyébként ezen a szinten többnyire szóra sem érdemes tagjai előtt a nagy hatalmú kormányfők.

A nemzetközi élsporttól, egyfajta megközelítésben a látványcirkusztól újabb és újabb nagy teljesítményeket, rekordokat várnak. Ez a szponzorok igénye. Kapjunk a pénzünkért valamit. De doppingmentesen. A sport kiváló reklámhordozó, ezért is értékelődött fel ennyire a televíziós korszakban. De a csalással elért eredmény veszélyezteti a reklámot.

Tökéletes csapdahelyzet. A szponzor a pénzéért magas teljesítményt igényel, de doppingmentesen. A sportvezetés, élén a Nemzetközi Olimpiai Bizottsággal, mossa kezeit, és zéró toleranciát emleget. A kör négyszögesítése a sportolókra és stábjukra vár. Kiváló teljesítménnyel kell kirukkolni, de csalás nélkül. Pontosabban: nem szabad lebukni. Mielőtt moralizálásba kezdenénk, lássuk be, így van ez minden bűnnel. Az áruházi tolvaj is csak akkor lopott, ha rajtakapták. Elvben természetesen a bűn elkövetése a tilos, de csak a bizonyított bűn nyomán marasztalható el a bűnös.

A zéró tolerancia meghirdetéséhez hozzájárult, hogy a sydneyi (2000) olimpia után került sor a NOB új elnökének a megválasztására. A belga sebészorvos, Jacques Rogge a nagy formátumú spanyol diplomatától, Juan Antonio Samaranchtól vette át a stafétabotot. A korábbi elnök több mint két évtizedes uralkodása alatt elvégezte a feladatok nagy részét, korszerűsítette a némileg elavult testületet és szabályait. A legfontosabb az volt, hogy lehetővé tette a pénz szerepének teljes érvényesülését, beengedte a formailag is hivatásos sportolókat az olimpiai játékokra. Ezzel megdőlt a legnagyobb tabu. Sikerrel korlátozta az olimpián akkreditálhatók számát, mérsékelte a gigantizmus veszélyét.

A megoldandó nagy kihívások közül a doppingkérdést hagyta utódjára. Rogge megértette a helyzetet, meghirdette a zéró toleranciát. Tehette ezt annál inkább, mert a gyakorlatban eddig is ez működött, csak nem vált ideológiai eszközzé. A nemzetközi doppingellenes ügynökség, a WADA megalakítása és működése annak az elvnek a következetes, olykor meghökkentően igazságtalan érvényesítése, hogy ha a tiltott anyag kimutatható a testben, akkor a doppingolás bizonyítva van, az eredmény megsemmisítése és/ vagy kétéves eltiltás következik, mind a zéró toleranciát jelenti.

Immár klasszikus példa a zéró tolerancia elv túlkapásos alkalmazására a sydneyi olimpián a román Raducanu aranyérmének az elvétele. A kiváló tornászlány már nyert egy aranyat, negatív volt az ezt követő doppingvizsgálat, de közben náthás lett. Az orvos - persze hibázott - tiltott összetevőt, ephedrint tartalmazó orrcseppet rendelt. Raducanu ismét győzött, de aranyérmét elvették, mert a doppingvizsgálat, ha nyomokban is, de kimutatta az ephedrint. Ha elfogadjuk, hogy a szer hozzájárult a tornásznő teljesítményéhez, bár ennek kicsi a valószínűsége, akkor ez éppenséggel az esélyegyenlőséget szolgálta, hiszen Raducanu egészségét állította helyre.

A zéró tolerancia elv alkalmazása tette reménytelenné az öt athéni magyar doppingeset szenvedő alanyainak a helyzetét. Két sportág kacifántos történetei. Két aranyérmes atlétánkat, a diszkoszvető Fazekas Róbertet és a kalapácsvető Annus Adriánt doppingvétségen érték, ezért elvették aranyérmüket és a Nemzetközi Atlétikai Szövetségtől két-két éves eltiltást kaptak. Fazekas a megkívánt 75 milliliter helyett csak 25 milliliter vizeletet produkált, elhagyta a doppingállomást, aláírta, hogy tudja, ez milyen következményekkel jár. Ő nem is vehette át az aranyérmet. Annusnál viszont lezajlott a doppingvizsgálat, negatív eredménynyel, tehát lezárult a történet. De Fazekas ügye után a NOB orvosi bizottsága úgy döntött, hogy még egyszer megvizsgálják Annust - erre a szabály lehetőséget ad -, mert Fazekas és ő egy városban, egy egyesületben, ugyanannál az edzőnél dolgozik. Annus kitért az újabb vizsgálat elől, ez doppingvétséget jelent, aminek a megítélése azonos a doppingolással. Ezért elvették aranyérmét. Ez a döntés több sebből vérzik, amit nem igazolhat a NOB végrehajtó bizottsága 16:0 arányú szavazása, illetve a lausanne-i Sportdöntőbíróság atlétáink számára kedvezőtlen határozata sem. Eleve kérdés, lehet-e visszamenőlegesen belenyúlni egy teljesen lezárt, szabályszerű folyamatba. De több eljárási hiba is volt Annus ügyében. A NOB saját szabályait sem tartotta be, a kétszeri írásbeli értesítést, a személyes meghallgatást illetően. A zéró tolerancia elv alkalmazását jelenti, hogy mégis minden fórumon elmeszelték a sportolókat. Nem a jog, még csak nem is az igazság az érdekes, hanem az üzenet. Mint mindig az ideológiák esetében. Fazekas és Annus története arról üzen, hogy aki bármilyen lehetőséget ad a büntetésre, az ne számítson jóindulatra. Mi mossuk kezeinket. Mi megmondtuk.

Érthető a hazai szűkebb szakmai és a tágabb szurkolói közvélemény megdöbbenése. Még mindig kérdezik, egy évvel Athén után, doppingoltak-e a fiúk. És ha igen, miért pont őket pécézték ki, vajon Annus ellenfele, a japán Murofusi tiszta volt-e. Vajon az amerikai atléták nem használnak tiltott szereket? A NOB orvosi bizottsága - feljelentések, gyanújelek, netán rejtett kamerafelvételek, ami tilos... alapján - meg van győződve arról, hogy a magyar atléták csaltak, idegen vizelettel manipuláltak. Sem az itthoni, sem az athéni kontroll nem tudta ezt bizonyítani az adott vizsgálati lehetőség - szemkontroll - révén. De emiatt - biztosak lévén nem bizonyított bűnösségükben - meszelték el őket minden szinten, megelégedve a doppingvétség bizonyítékaival, ami jogilag hasonló elbírálást nyújt, mint a valódi doppingolás.

Paradox helyzet állt elő. A két évre eltiltott atléták hangoztatták ártatlanságukat, azon az alapon, hogy a doppingolás nem lett bizonyítva, a vétség sajnálatos félreértés. Segíti őket, hogy a magyar sportvezetés - mind az olimpiai bizottság, mind az állam, a Nemzeti Sporthivatal - nehezen értelmezhető kétarcú magatartást tanúsít. Egyfelől a zéró toleranciát hangoztatva minden eddiginél szigorúbb ellenőrzést és szankciókat helyezett kilátásba a szégyenteljes athéni doppingesetek miatt, pénzelvonással is büntetve az érintett sportágakat, másfelől mindmáig tartózkodott a vétkesek konkrét megnevezésétől és elmarasztalásától.

Mert valójában senki előtt nem lehet kétséges, hogy a magyar atléták doppingoltak a világversenyekre felkészülve, és ezt akarták elfedni az öntési manipulációval. Viselkedésükre - az aranyérmet veszni hagyták - nincs más magyarázat. Ezért is van a többség, Jacques Rogge-gal az élen, amellett, hogy a dopping sportvétség, a sportéleten belül kell szankcionálni. Nem bűnügy, ha vannak is büntetőjogi vonatkozások a szerek forgalmazóira vagy az esküjüket megszegő orvosokra, netán a gyermekek elleni bűntettet elkövető, kiskorú tanítványaikat tiltott szerek bevételére késztető edzőkre nézve.

A sportolókat tekintve azonban a sporton belüli szankcionálás a követendő út. A büntetőjogi minősítés még inkább megnehezítené a doppingellenes tevékenységet, még nagyobb lenne a hallgatás, a hárítás. Nehéz lenne az ügyek jogszerű lezárása is. A sportban a doppingvétség elkövetését a bűnösség vélelme kíséri. Ezért is marasztalták el atlétáinkat. A büntetőügyben az ártatlanságot kellene vélelmezni. Jellemző, hogy négy év után hirdettek jogerős ítéletet egy francia doppingperben. A bűnösnek talált edző és a versenyzők egytől kilenc hónap felfüggesztett börtönbüntetést kaptak. Ehhez nem kell kommentár. Pereskedés esetén a magyar atléták ügye is évekig húzódna. Mire lenne ez jó? Egy megfelelő tényfeltáró vizsgálat - edzők, orvosok - meghallgatása mindent gyorsan tisztázhatott volna.

Feltehetőleg a hazai, nehezen érthető passzív vezetői magatartásban (állami sportvezetés, MOB) az is szerepet játszik, hogy a túlpolitizált közélet sajnálatos módon a sportot is elérte. Ezért ennyire visszafogott a kormány, az ellenzék és az általuk befolyásolt média magatartása. Emlékezetes, hogy éppen az olimpia időszakában, illetve azt követően zajlott le a hazai kormányválság, melynek meglepő fordulatai után a már lemondott sportminiszter avanzsált miniszterelnökké. Ha netán az állam következetesen kivizsgálná és lezárná az athéni ügyeket, lehetőséget nyújtana az ellenzéknek arra, hogy a kormányzat felelősségét, a sport területének átmeneti gazdátlanságát hangsúlyozza, akár felelőssé tegye az athéni vétségekért. A magyar olimpiai csapatért, sikereiért és kudarcaiért, konfliktusaiért az alapvető elvi felelősséget viselő olimpiai bizottság élén viszont a legnagyobb ellenzéki párt alelnöke áll. Ez magyarázza, hogy az ellenzék nem feszegeti az athéni ügyeket, pedig normális esetben ez természetes lenne. A kisebb szenzációkat is felkapó média furcsán óvatos, a tények közlésére szorítkozik. Pedig kiderült, hogy az érintetteknek eszük ágában nincs a bírósághoz fordulni, ha olykor megfogalmazódik, hogy bizony doppingoltak. Magatartásukra nincs más ésszerű magyarázat. Hazánkban nem bűncselekmény a doppingolás, a hamis tanúzás viszont az. Jellemző, hogy a súlyemelők orvosa, aki sokáig előremenekült - a hazai súlyemelő-szövetség elnökévé is megválasztották -, arra a puszta hírre, hogy a Sportegészségügyi Szakmai Kollégium a tárcának etikai vizsgálatot javasolt az orvosok és a gyúrók, tehát az egészségügyiek felelősségének a tisztázására, sürgősen távozott a sportágból.

A lebukott súlyemelők ügye tragikomikus, csak kisebb figyelmet kapott, mint a sportágak királynője, az atlétika. A súlyemelők is manipuláltak, idegen vizeletet produkáltak, sikerrel. Nem is lettek gyanúsak, őket senki nem jelentette fel. De a vizeletben gyenge hatékonyságú tiltott szteroid hormont találtak. A donorvizelet - az edzők adták a mintát - volt a hormonkészítménnyel szennyezett. Fatális történet, de nincs vele mit kezdeni. Jó képet kell hozzá vágni. Dúl a doppingháború. A zéró tolerancia üzenet és hadüzenet. Arról szól, hogy lebukás esetén nincs mozgástér. Ez megmerevíti a frontvonalakat. Az amerikai szesztilalom óta tudjuk, hogy a zéró tolerancia többek között a maffiát erősíti. Felértékelődnek a lebukás elkerülését lehetővé tevő módszerek. Összezár a doppingolásban érdekelt oldal. A megnövekedett kockázat felveri az árakat. Jól keresnek a doppingolókat segítők - skizofrén helyzetbe kerül számos orvos -, és jól élnek a WADA-ellenőrök. Jövedelmük hosszú távon garantált. Mindkét oldal a doppingolásban érdekelt. Időnként lebukik néhány, főleg szegény országbeli versenyző, ez is jót tesz az üzletnek, igazolja a rendszer létét.

Mi lenne a megoldás? Szinte egy fordított filozófia. Amely abból indul ki, hogy bár a sokat emlegetett liberalizáció elvileg és gyakorlatilag sem járható út, de a zéró tolerancia sem vezet sehová. Az egységes "elvek", "tilalmak" helyett a sportági különbségekre kellene a súlyt helyezni. A tudomány, a laboratóriumi technika fejlődését arra is használni, hogy elinduljunk, sportáganként, bizonyos megengedett adagok alkalmazása irányában. Nem lehet eredményt követelni, és klasszikus, meghaladott amatőr elvekhez ragaszkodni. Nem lehetett a pénz terén és nem lehet a gyógyszeres teljesítményfokozásban sem. Az olimpiai mozgalom vezetőinek figyelembe kell venniük, ha nem lenne olimpia, sokkal egyszerűbb lenne a helyzet. Akkor minden sportág maga alkothatná meg e téren is szabályait. A Tour de France-on - az országúti kerékpársport igen doppingérzékeny - jelentős a szigor. A labdajátékok világversenyei is igénylik a figyelmet, de lényegesen szerényebb mértékben. A súlyemelésben indokolt - orvosilag is - egy viszonylagos liberalizáció.

Addig is folyik a csata. A doppingháború, mint minden háború, jó üzlet mindkét oldalon. Ezért is nehéz elképzelni a gyors befejezést.

A szerző sportorvos, egyetemi tanár

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.