A Mohamed-karikatúrák ellen tüntettek szerte az Iszlám-világban
Teheránban ezrek lepték el az utcákat a pénteki nagyima után: "Ez a sértés nem marad válasz nélkül, halál Amerikára, halál Izraelre" - kiáltozták annak ellenére, hogy sem az Egyesült Államokban, sem Izraelben nem tették közzé a kifogásolt karikatúrákat.
Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök kijelentette: ha a muzulmánok nem vesznek tudomást az ilyen sértésekről, az iszlámellenes mozgalmak még inkább elharapóznak. Ali Hasemi Rafszandzsáni volt elnök, aki változatlanul az iszlám köztársaság egyik legbefolyásosabb politikusa, "a muzulmánok elleni szervezett stratégiának" nevezte a karikatúrákat a pénteki imán mondott beszédében. Hozzátette, hogy "ez nagyon visszataszító lépés volt néhány újság részéről", amivel 1,6 milliárd muzulmánt sértettek meg világszerte. Reményének adott hangot, hogy az érintett személyek "levonják a tanulságot" a történtekből.
A jeruzsálemi Mecsetek terén több száz muzulmán hívő tüntetett, Dániát, Franciaországot és Norvégiát elítélő jelszavakat harsogva. "Az elítélés nem elég, fegyverrel kell válaszolni" - ordították.
Irakban mind a síita, mind a szunnita hitszónokok kikeltek a gúnyrajzok ellen. Az arab ország második legnagyobb városában, a síiták lakta Bászrában mintegy 4500 ember vett részt az ima utáni tiltakozó nagygyűlésen, ahol dán zászlókat is lángra lobbantottak. Ali asz-Szisztáni nagyajatolláh, Irak legfőbb síita vallási méltósága határozottan elítélte a karikatúrákat, de érzékeltette, hogy részben a militáns muszlimok is okolhatók az iszlámról kialakult kép eltorzulása miatt.
Pakisztán fővárosában, Iszlámábádban körülbelül 800 ember tüntetett a "halál Dániára", "halál Franciaországra" jelszavakat kiabálva, amit időnként a "halál Amerikára" kiáltással tarkítottak. Az ország déli részén fekvő Karacsiban hozzávetőlegesen 1200 személy jelent meg a tiltakozó nagygyűlésen, a kelet-pakisztáni Lahorban azonban mindössze 20 embert vonzott a tüntetés. Pervez Musarraf pakisztáni elnök ugyancsak felháborodásának adott hangot a rajzok miatt.
A bangladesi fővárosban, Dakka belvárosában mintegy félezren gyűltek össze az ázsiai ország legnagyobb mecsete előtt a gúnyrajzok elleni békés tiltakozó nagygyűlésre. "Az egész muzulmán világot megdöbbentették és felháborították" a karikatúrák - szónokolt a Hizbut at-Tahrir Banglades konzervatív iszlám csoport vezetője hallgatóságának.
A dán kormány nem kér elnézést
A dán kormány nem kér elnézést a Mohamed prófétáról gúnyrajzot közlő liberális és független újság helyett - jelentette ki pénteken Anders Fogh Rasmussen miniszterelnök. A kormányfő azt követően nyilatkozott, hogy találkozott a Dániában akkreditált mintegy hetven nagykövettel, többek között az egyiptomi, török, iráni és a libanoni diplomáciai képviselet vezetőjével.
A politikus elmondta, hogy a nagykövetek megértéssel fogadták a kialakult helyzetet, és készek megmagyarázni azt, illetve a dán kormány álláspontját. Arra a kérdésre, hogy mi fontosabb Koppenhágának a gazdasági érdekei, vagy a véleménynyilvánítás szabadsága a kormányfő azt válaszolta: Dánia számára az utóbbi a legfontosabb. A véleménynyilvánítás szabadsága elsőbbséget élvez.
Egyiptom dániai nagykövete ugyanakkor elégtelennek minősítette Rasmussen magyarázatát. Mona Omar Attia kijelentette, hogy sürgeti majd a skandináv ország elleni diplomáciai tiltakozásokat. Az egyiptomi képviselet vezetője hangoztatta, hogy Rasmussennek követelnie kellett volna, hogy a Mohamed prófétáról gúnyrajzokat közlő Jyllans-Posten című napilap sokkal erélyesebben kérjen bocsánatot.
A lap ugyan kért elnézést, de közben a szólás szabadságával védte meg a gúnyrajzok közlését.
Megharagudott a francia külügyminiszter
Philippe Douste-Blazy francia külügyminiszter elfogadhatatlannak nevezte, hogy a nyugati világban közzétett Mohamed-karikatúrák miatt szélsőségesek zászlókat égessenek. "Nem normális egy vallást kifigurázni, összekeverni egy szélsőséges, sőt terroristamozgalommal - jelentette ki a francia külügyminiszter az LCI francia hírtévének pénteken adott interjújában, de hozzátette: "megdöbbentőnek és elfogadhatatlannak tartom, hogy mert Nyugaton karikatúrák jelentek meg, szélsőségesek zászlókat égessenek és olyan fundamentalista vagy szélsőséges álláspontot képviseljenek, amely végül a karikaturistáknak ad igazat".
A francia sajtó újabb karikatúrákat közöl
A francia napilapok szerkesztőségi cikkekben foglaltak állást pénteken a véleménynyilvánítás szabadsága mellett, valamint az eredeti és újabb rajzokat közöltek az iszlám vallás alapítójáról. Bár a legtöbb francia napilap elfogadja, hogy a szeptember 30-án a Jyllands-Posten nevű dán napilapban megjelent gúnyrajzok sérthetik a muzulmánokat, a véleménynyilvánítás szabadságára hívja fel a figyelmet.
A Libération című újság a megtámadott sajtóorgánumokkal való szolidaritás jeléül a 12 karikatúrából két rajzot közölt pénteken, hozzátéve, hogy minőségük miatt nagy vita robbant ki a szerkesztőségben. "A rajzok többsége inkább ostoba, mintsem gonosz, de nem maradhatunk némák, amikor a válság nyugtalanító méretűvé duzzadt" - írta a baloldali újság a kirobbant botrányról készült hatoldalas összefoglalójában.
Az El País és két jobboldali olasz újság címlapján közölt Mohamed-gúnyrajzokat
Spanyolország vezető napilapja egy eredetileg a Le Monde című francia újságban megjelent rajzot vett át, amelyen a Mohamed próféta fejét felvázoló mondatokból "a nem szabad lerajzolnom Mohamedet" felirat olvasható ki franciául.
A Libero és a La Padania című jobboldali olasz újságok mind a tizenkét gúnyrajzot közölték pénteki számukban, a hozzájuk fűzött vezércikkekben bírálva az európai médiát amiatt, hogy meghajol a karikatúrák miatt rá nehezedő nyomás alatt.
Kultúrák összecsapásáról ír a brit sajtó
A The Daily Telegraph, a legnagyobb konzervatív napilap azt írta szerkesztőségi kommentárjában: a tolerancia és a mások érzései iránti tisztelet hagyományos brit értékének jegyében az újság úgy döntött, hogy nem közli az iszlám világban felháborodást keltő karikatúrákat, mivel nem akarja "oktalanul megsérteni" olvasótábora egy részét.
A The Times első oldalas szalagcíme civilizációk összecsapásáról ír. A vezető brit napilap szerkesztőségi kommentárja szerint lehangoló, jóllehet nem meglepő, hogy a prófétáról közölt karikatúrák ugyanolyan megrázkódtatást okoznak Európa és az iszlám világ kapcsolatában, mint két évtizede a Sátáni versek című könyv megjelentetése, ugyanis a kulturális szakadék a két világ között az elmúlt húsz évben csak mélyült.
Elbocsátották a karikatúrákat közlő jordániai hetilap főszerkesztőjét
Elbocsátották állásából a Sihán című jordániai hetilap főszerkesztőjét alig néhány órával azután, hogy az újság közölt néhány karikatúrát a Mohamed prófétáról európai újságokban megjelent rajzsorozatból. A Sihán tulajdonosa, az Arab Publishers Company azzal indokolta döntését, hogy a gúnyrajzok átvétele "megdöbbentette a céget, és a felelősség Dzsihád al-Monami főszerkesztőt terheli" - jelentette a Petra jordániai hírügynökség. A hetilap csütörtökön utcára került, kifogásolt számát visszavonták az elárusítóhelyekről, és vizsgálat indult annak kiderítésére, nem érintettek-e a szerkesztőség más tagjai is a botrányban.
(forrás: MTI)