Miniszteri filmcsomag: versenyző Titanic, Mozgókép Ifjú Mestere-díj
A Titanic Fesztivál eddig is a térség legérdekesebb bemutatósorozatát tartotta évről évre a világ legfrissebb filmes törekvéseiből. Most Közép-Európa egyik jelentős filmmustrájává válhat, amelyhez a tárca 25 millióval járul hozzá. Megtudtuk Horváth György fesztiváligazgatótól, hogy az idén tavasszal tartandó rendezvényt még nem versenyként hirdették meg, ezért a részt vevő filmek közül utólag jelölnek díjra érdemeseket, és ezek közül választ a zsűri. Jövőre már szabályos versenyfesztivált írnak ki, és az eddiginél több alkotást tudnak meghívni.
A tárca ugyancsak 25 milliót folyósít a Pécsi Filmünnepnek, hogy olyan fontos rendezvénynyé válhasson, amely ablakot nyit a Balkán kultúrájára, és gazdagítja Pécs 2010-es kulturális főváros szerepkörét. A támogatottak között van a győri Médiawave Alapítvány is, ahol dokumentumfilm-archívumot hoznak létre a rendszerváltó demokráciák problémáit feldolgozó alkotásokból. A miniszter további támogatásokat jelentett be az online elérhető magyar filmtörténetnek, a Film in Hungary 2006 című kiadványnak és fiatal filmesek külföldi ösztöndíjprogramjának. Hozzátette, megalapítják a Mozgókép Ifjú Mestere-díjat azok számára, akik pályakezdőként értékes művészi teljesítményt nyújtanak. Az elismerést elsőként a filmszemle diákzsűrijének ajánlására Gauder Áronnak, a Nyócker című animációs film rendezőjének adta át a miniszter.
A tegnap nyilvánosságra hozott adatok szerint tavaly összesen 22,3 milliárd forintot költöttek filmgyártásra Magyarországon külföldi, koprodukciós és magyar művek alkotói. Bár a mozilátogatók száma összességében 13,6 millióról 12,1 millióra csökkent, a magyar filmre váltott jegyek száma 24 százalékkal, 1,86 millióra nőtt, és az összes filmnézés 15 százalékát tette ki. Magyar filmek gyártására csaknem ötmilliárd forintot költöttek, a tavaly bemutatott hazai produkciók moziforgalmazási bevétele 1,1 milliárd forint volt. Elhangzott az is, a kormányzat az állami tulajdonban levő, stratégiailag fontos Mafilmet és Filmlaboratóriumot átadja a Magyar Mozgókép Közalapítványnak. Az állami tulajdonú stúdiókban készült filmalkotások vagyoni jogai pedig a Magyar Nemzeti Filmarchívum kezelésébe kerülnek.