Szabadságharcot vív az európai sajtó a vallási fanatizmus ellen
A brit közszolgálati televízió két csatornáján, a BBC 1-en és a BBC News 24 hírtelevízióban, bemutatta a szatirikus rajzokat, hogy így próbálja megértetni a nézőkkel a történet által kiváltott heves érzelmeket.
A Le Monde "Iszlám: a viszály karikatúrái" aláírással a csütörtök este utcára kerülő, pénteki keltezésű szám címlapjának felét foglalja el az a rajz, amelyet Plantu, a Le Monde és a L' Express híres rajzművésze készített Mohamedről. "Egy muzulmánt megbotránkoztathat egy Mohamedről készült rajz, különösen, ha az rosszindulatú. De egy demokrácia nem hozhat létre gondolatrendőrséget, ha csak lábbal nem tiporja az emberi jogokat" - áll az újság vezércikkében.
Az önvédelmi harcnak vannak áldozatai: a France-Soir párizsi bulvárlap egyiptomi tulajdonosa kirúgta a lap felelős szerkesztőjét a közlés miatt. Ugyanakkor a nyugat-európaiak közül is többen megérteni vélik, sőt támogatják a vallásra hivatkozó fanatikusok kirohanásait. Megérti a Mohamed-karikatúrák miatti méltatlankodást, de túlzottnak tartja az arra adott reakciót Franco Frattini, az Európai Bizottság jogi és igazságügyi felelőse is. Hozzátette ugyanakkor, hogy a véleménynyilvánítás szabadsága az EU alapvető elvei közé tartozik, beleértve a bírálat jogát is. Frattini szerint aránytalan és igazságtalan a rajzok közlésére adott szélsőséges válasz.
További részletek: "miközben csütörtökön egyre több európai napilap, köztük a Népszabadság is leközölte az először a Jyllands Postenben publikált sorozat egy-egy darabját, dán zászlókat égető muzulmán csoportok minden eszközzel igyekeztek megakadályozni a szerintük istenkáromlásnak számító karikatúrák további megjelenését."