A Hamasz le akarja fegyverezni a palesztin lakosságot
A Hamász egyik utolsó, életben lévő alapítója elmondta: a szervezet programja két alapvető elkötelezettségen nyugszik; a gazdaságon és a biztonságon. A legfőbb problémának jelenleg a palesztinok megnyugtatását tartja Zahar. "Túl sok fegyver van az utcákon, a családok és a biztonsági szervek kezében. Így nehéz a helyzetet megfékezni. A rend helyreállítása az egyik legfőbb prioritásunk. Nem fogjuk eltűrni sem a korrupciót, sem a protekcionizmust. Leszereljük a bandákat és a maffiákat, amelyek a káoszt okozzák" - állítja a Hamász-vezető.
Elmondása szerint a radikális mozgalomnak nem célja a fegyverviselés. "Minden egyes alkalommal, amikor békés megmozdulást akartunk szervezni, az izraeliek lőni kezdtek ránk, letartóztattak, bebörtönöztek, megkínoztak minket. Ezért 1987-ben úgy döntöttünk, hogy minden létező eszközt felhasználunk népünk megvédéséhez. Az Egyesült Államok és a cionista médiumok találták ki a mítoszt, miszerint egy olyan kis szervezet, mint a Hamász, el tud pusztítani egy olyan államot, mint Izrael, amelyik atombombával rendelkezik. Ez nevetséges" - hangsúlyozta Zahar.
A gázai befolyásos családból származó, sebész végzettségű palesztin vezető úgy gondolja, hogy Izrael elismerése a Hamász részéről akadályt jelentene a palesztinok jogainak érvényesítése előtt. Véleménye szerint az izraeliekkel tárgyaló Fatah semmit nem tudott elérni, s az 1967-es határok szerinti palesztin állam létrehozását követelő palesztinok újabb agresszióval találták magukat szembe. Ezért Zahar semmi értelmét nem látja az izraeliekkel való tárgyalások folytatásának.
Szerinte a Hamász nem fogadhatja el, hogy a palesztin népnek szánt pénzügyi segélyeket a nemzetközi közösség politikai feltételekhez kösse, mert az a most leváltott korrumpált vezetők újratermelését jelentené. "Ha kell, saját forrásainkat használjuk" - tette hozzá. A diplomáciai vita megoldásához Zahar várja az amerikai és európai politikusoktól, hogy a tettei alapján ítéljék meg a Hamászt.
"Képesek vagyunk valamennyi problémánkat rövid idő alatt megoldani. Úgy gondoljuk, hogy a béke az igazságosságon múlik. Meg fogjuk találni a béke útját, ha végre igazságos megoldást javasolnak a palesztinoknak" - véli Zahar, aki szerint ha a zsidóknak történelmi joguk volt ezredéves száműzetés után Izrael földjére visszatérni, akkor az ötvenhét éve elűzött, ma ötmilliós palesztin közösségnek is joga van hazatérni. (MTI)