A segélyek átláthatatlan útja Székelyföldön
A bukaresti napilap értesülései szerint az említett alapítvány elnöke nem sokkal az ár levonulása után több bankszámlaszámot is kihirdetett, amelyekre az adományozók segélyeket küldhetnek. Később kiderült: a megadott számlaszámok egyike a polgármesteri hivatal két alkalmazottjáé, a másik a Székelyudvarhelyért nevű magánalapítványé.
A lap emlékeztet, hogy ez az alapítvány a magyar Állami Számvevőszék 2004. végi jelentésében is szerepel, mint amely hiányosan számolt el a határok nélkül elnevezésű program keretében kapott 181,7 millió forinttal. A Szülőföldön magyarul elnevezésű pályázatnak az SZA szintén kedvezményezettje volt, közel 40 millió forint értékben, "civil központ és médiacentrum létrehozása" céljából, az alapítvány ehelyett a piaci ár négyszereséért vásárolt meg egy lepusztult ingatlant.
Az ÚMSZ utal arra: ugyanez az alapítvány adja ki azt a Polgári Élet című hetilapot is, amelynek novemberi számában szerepel egy kvázi-elszámolás a beérkezett adományok szétosztásáról, elköltéséről. Az elszámolás már csak azért sem teljes - írja az ÚMSZ -, mert míg az SZA számlájára állítólag - 14-15 milliárd lej folyt be, ennek csupán felét, 6,7 milliárdot osztották szét az árvízkárosultak között.
Erre az ügyre utalt a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) Országos Segélybizottsága és a Hargita Megyei Katasztrófaelhárító Bizottsága is, amelynek elnökei, Takács Csaba és Dézsi Zoltán, az MTI-hez is eljuttatott közleményben megállapították: tudomásukra jutott, hogy az augusztusi árvizeket követően a Szász Jenőhöz és az általa irányított alapítványhoz érkező segélyek nyilvántartásának és elszámolásának helyzete tisztázatlan. "Ezért felszólítjuk Szász Jenő polgármester urat, hogy az udvarhelyszéki árvízkárosultak megsegítésére érkező és általa fogadott támogatásokról nyújtson áttekinthető helyzetjelentést és elszámolást" - áll a közleményben.
Az aláíróknak az is tudomására jutott, hogy a székelyudvarhelyi sportcsarnok rendbetétele érdekében kiutalt 9,5 milliárd lej értékű kormánytámogatáson túl, a Szász Jenő által gyűjtött és az árvízkárosultak megsegítésére szánt forint milliók egy részét a helyi sportcsarnok felújítására használták fel.
"Ezért határozottan kifogásoljuk azt, hogy a segélyek leosztását felvállaló polgármester a támogatásoknak más rendeltetést adjon, mint az árvizek okozta károk felszámolása és az árvízkárosultak megsegítése" - áll a közleményben.
Az ÚMSZ magát az érintettet is megszólaltatta. Szász Jenő nem kívánta megosztani a lappal, mennyi pénz is érkezett valójában alapítványához, illetve mire szánja a fennmaradó összeget. Csak annyit mondott: "az az összeg magánszámlára érkezett, tehát ahhoz senkinek semmi köze". Szász Jenő nem titkolta - írja a bukaresti újság -, hogy a segélyek fogadásának ez a módszere éppen ellenőrizhetetlensége miatt tűnt ideálisnak. A Transindexnek adott interjújában a polgármester ehhez még hozzátette: így kisebb a bürokrácia és a pénzügyi opportunizmus, a magyarországi adományozók egy része pedig szívesebben adakozik egy alapítvány mint egy román költségvetési intézmény bankszámlájára.
(MTI)