Kétpárti parlamentet ígérnek a Gallup adatai

A teljes választókorú népesség körében a Fidesz 32, míg az MSZP 29százalékos támogatottságot mondhatott magáénak január második felében;ha ekkor lettek volna a választások, kétpárti parlament alakulhatna aMagyar Gallup Intézet által szerdán közzétett kutatási jelentés szerint.

A több mint kétezer személy megkérdezésén alapuló reprezentatív vizsgálat szerint az MSZP szimpatizánsainak az aránya 5 százalékkal emelkedett a decemberben mérthez képest, míg a Fidesz támogatóinak tábora ez idő alatt egy százalékkal lett magasabb.

Az SZDSZ és az MDF szavazói köre változatlan maradt: előbbi három, utóbbi két százalékon áll, tehát nem érik el az öt százalékos parlamenti küszöböt. A parlamenten kívüli pártok sem gyarapodtak december óta; a Munkáspárt, a Harmadik Út (Jobbik-MIÉP) és a Centrum Párt is egy-egy százalékos támogatottságú. Eszerint csak az MSZP és a Fidesz jutna be a parlamentbe.

A Gallup szerint, "ha csak a határozott pártpreferenciával rendelkezők közötti arányokat vizsgáljuk, akkor itt a Fidesz előnye az MSZP-vel szemben az egy hónappal ezelőtti 11 százalékról négy százalékra csökkent". A Fidesz itt 46, az MSZP 42 százalékon áll. A pártot választó biztos szavazók körében a Fidesz előnye jelenleg 6 százalék az MSZP-hez képest: 48, illetve 42 százalék.

A január 18 és 26 között végzett kutatás szerint a kampány megkezdésével "meredeken emelkedett az érdeklődés a politika és a választások iránt". "Példátlanul sokan", a megkérdezettek 69 százaléka mondta azt, hogy részt vesz az áprilisi választásokon. Az eddig bizonytalanok vagy érdektelenek elsődleges pártválasztásából az MSZP jött ki jobban: öt százalékkal sikerült bővítenie a táborát, míg a Fidesznek csak egy százalékkal.

A miniszterelnök munkájának megítélése az elmúlt három hónapban javult, és januárban rekordot döntött: a megkérdezett választók 46 százaléka látja úgy, hogy jól végzi feladatát. Gyurcsány Ferenc kormányfői tevékenységét eddig többen ítélték negatívan, mint pozitívan, ez most megfordult. A tevékenységét negatívan megítélők aránya 47-ről 41 százalékra csökkent.

Arra a kérdésre: Magyarországon jó vagy rossz irányba mennek-e a dolgok, a megkérdezettek 32 százaléka mondta azt, hogy inkább jó, és 56 százaléka mondta azt, hogy inkább rossz.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.