Kész tárgyalni a tűzszünetről a Hamász

Kész tárgyalni a tűzszünetről a nemzetközi közösséggel a Hamász - jelentette ki szerdán a radikális palesztin mozgalom egyik vezetője Damaszkuszban.

A tűzszünet a Hamász és Izrael között az egyik választási lehetőség, és megtárgyalhatjuk a nemzetközi közösséggel... Megértjük, hogy (a Nyugat) békés térséget szeretne, konfliktusok nélkül, s tudjuk, hogy el lehet érni ezt a célt - mondta Musza Abu Marzuk, a mozgalom politikai bizottságának az egyik tagja, és emlékeztetett rá, hogy a Hamász március óta tartja magát a tűzszünethez.

Abu Marzuk elutasította, hogy bármiféle feltételhez kössék az új palesztin kormány megalakítását. - Nem ésszerű, hogy egy arab vagy palesztin vezető, aki szereti a békét és a demokráciát, feltételeket szabjon a palesztin népnek. Ez azt jelenti, hogy arra kéri a Hamászt, hogy mondjon le az elveiről, és ez nehéz dolog - mondta.

Abu Marzuk az egyiptomi hírszerző szolgálatok vezetőjének, Omar Szuleimannak a szavaira reagált, aki szerint a Hamász nem kap kormányalakítási megbízatást a palesztin elnöktől, ha az nem ismeri el Izraelt és nem mond le az erőszakról.

A Hamász szóvivője szerdán köszönetet mondott Moszkvának, amiért az hajlandó együttműködni a leendő palesztin kormánnyal. Abbasz nem köti Izrael elismeréséhez a Hamasz kormányalakítási megbízását

Mahmud Abbasz palesztin elnök nem fogja kérni a Hamaszt Izraelelismerésére ahhoz, hogy kormányalakítási megbízást adjon aszervezetnek - mondta szerdán egy magas rangú palesztin tisztségviselőRamallahban.

A magát megnevezni nem akaró, Abbaszhoz közel álló tisztségviselő szerint ugyanakkor Abbasz ragaszkodni fog ahhoz, hogy az új kormány kötelezze el magát az Izraellel kötött múltbeli egyezmények mellett.

Omar Szuleiman, az egyiptomi hírszerző szolgálatok vezetője a nap folyamán olyan értesülést hozott nyilvánosságra, hogy Abbasz palesztin elnök nem bízza meg kormányalakítással a választásokon győztes Hamasz mozgalmat, ha az nem ismeri el Izraelt, és nem mond le az erőszakról. "A Hamasznak három pontban kell kötelezettséget vállalnia - mondta Szuleiman Kairóban újságíróknak, miután találkozott Hoszni Mubarak egyiptomi elnökkel. - Egy: leállítani az erőszakot. Kettő: elfogadni minden, Izraellel kötött egyezményt. Három: elismerni Izraelt."

Egy palesztin diplomata ugyancsak Kairóban tett közlése szerint Abbasz pénteken találkozik Gázában Hamasz-vezetőkkel.

Izrael leállította az átutalást

Izrael leállította szerdán a Palesztin Hatóságnak járó vámbefizetéseket, gazdasági csőddel fenyegetve a pénzszűkében lévő kormányt egy héttel a Hamász szélsőséges iszlám szervezet választási győzelme után. Mint Mark Regev izraeli külügyi szóvivő közölte, szerdán elmarad a szokásos, hó eleji automatikus átutalás, amíg nem végzik el a Palesztin Hatósággal szembeni izraeli politika átértékelését. Ez utóbbit Ehud Olmert izraeli ügyvezető kormányfő rendelte el.
A palesztin illetékesek által mintegy 55 millió dollárra becsült összegről van szó, amely az Izrael által begyűjtött vámbevételekből származik. Ettől a pénztől függ nagy részben közel 140 ezer palesztin közalkalmazott fizetése. A szóvivő elmondta továbbá azt is, hogy a pénzt mindaddig letéti számlára helyezik, amíg "megoldódnak a problémák".

Izrael üdvözölte, a Hamasz elutasította Bush felhívását

A Hamasz radikális palesztin szervezet visszautasította, Izrael üdvözölte George Bush amerikai elnök felhívását, amely szerint a legutóbbi palesztin parlamenti választáson győztes szervezetnek el kellene ismernie Izraelt, és le kellene tennie a fegyvert.
"A Hamasz ellenállása jogos önvédelmi harc az agresszió ellen" - mondta szerdán Számi Abu Zuhri, a Hamász egyik gázai vezetője a palesztin területek izraeli megszállására utalva. A radikális fegyveres muzulmán szervezet vezetője az unió helyzetéről mondott keddi Bush-beszédre reagált nyilatkozatával.

Egy másik Hamász-illetékes, Musír al-Maszri szóvivő Izrael iránti részrehajlással vádolta az amerikai elnököt, és azt mondta, hogy Bush "zsarolni próbálja" a palesztin népet. "Méltányosabb" magatartást követelt Washingtontól és a nemzetközi közösségtől, s azt kérte, hogy "ne büntessék a palesztin népet demokratikus választásáért".
Izraeli részről üdvözölték a Bush-beszédnek a Hamásszal és Iránnal kapcsolatos részeit. Az amerikai elnök újólag bebizonyította, hogy nem hátrál meg, fenntartja a Hamásszal szemben támasztott követeléseit, és nem hajlandó kapcsolatot tartani vele addig, amíg nem mond le a terrorizmusról, nem ismeri el Izraelt és a múltban megkötött (izraeli-palesztin) megállapodásokat - mondta szerdán egy névtelenül nyilatkozó kormányilletékes.

Egy másik illetékes, Mark Regev külügyi szóvivő úgy fogalmazott, hogy "nemzetközi konszenzust tükröz" mindaz, amit az amerikai elnök a Hamászról mondott. Iránnal kapcsolatban kijelentette: Izrael számára elfogadhatatlan, hogy az iráni állam, amely nyíltan a zsidó állam megsemmisítésére szólít fel, atomfegyverre tegyen szert. Hozzátette: Izrael elégedetten tapasztalta, hogy az Egyesült Államok következetesen folytatni kívánja azt a nemzetközi kampányt, amelynek célja az iráni atomfegyverkezés megakadályozása.

(forrás: MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.