A vállalkozók új bankja marad a régi
Régi-új intézményt rejt a kormány bankalapítási terve. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hétfőn jelentette be, hogy rövidesen létrehoznák a Magyar Vállalkozók Bankját, amely a kis- és középvállalatok támogatásáért lenne felelős. Információink szerint a Magyar Vállalkozásfejlesztési Bank Rt.-re keresztelt hitelintézet tulajdonképpen a Magyar Fejlesztési Bankból jött volna létre, több, jelenleg a kis- és középvállalkozások támogatását végző állami intézmény beolvasztásával. Tegnap azonban a kormány úgy döntött: a hitelintézet átkeresztelése túl sok probléma forrása lenne, hiszen az MFB már jól ismert a nyugat-európai társintézményeknél, illetve a pénzpiacokon. A név tehát marad Magyar Fejlesztési Bank Rt., ami változik: az MFB magába olvasztana minden, kis- és középvállalkozások finanszírozására szakosodott állami intézményt, így egy helyre kerülne a kkv-szektor hitelezése, az uniós pályázati pénzek elosztása, a közösségi támogatások társfinanszírozása, illetve a hitelgarancia intézménye. Az átszervezés érinti az Eximbankot (Magyar Export-Import Bank) és a Mahibet (Magyar Exporthitel Biztosító), a Regionális Fejlesztési Holding Rt.-t, amelyek az MFB-be olvadnának be. Emellett a Magyar Vállalkozásfejlesztési Kht. és a regionális fejlesztéssel foglalkozó VÁTI tevékenységének egy része is a fejlesztési bankhoz kerülne. Az MFB továbbá megkapná a Hitelgarancia Rt. többségi részvénycsomagját is.
A fejlesztési hiteleket döntően ezentúl is a kereskedelmi bankokon keresztül folyósítanák, akárcsak eddig, a kkv- szektornak szánt források összértéke így 2007 és 2013 között elérhetné a 700 milliárd forintot.
Az egyablakos rendszer megteremtése érdekében a II. nemzeti fejlesztési tervben meghirdetendő pályázatok lebonyolítása is az összevont bank feladata lesz.