Vezérkari vizit a Gripennél
Emellett a két hadsereg közötti kapcsolatok új formáit, a közös missziós részvételből adódó együttműködési lehetőségeket is áttekintik, a többi között az Európai Unió harccsoportjaiban (Battle Groups) való kooperációt.
Noha úgy volt, hogy az EU izmosodó katonai békefenntartó erejének első nagy erőpróbája Kongó lesz, Magyarország egyelőre nem tervezi, hogy katonákkal járuljon hozzá a miszszióhoz. A vezérkari főnök elmondta: a magyarok csak mintegy másfél év múlva érik el a készültségi fokot a közös EU-erőhöz tartozó olasz-magyar-szlovén zászlóaljban.
Az Európai Unió egyik harccsoportját alkotó, olasz parancsnokságú zászlóaljban a magyar részvételt még jogilag szabályozni kell. Egyelőre nem eldöntött, a harccsoportban való magyar közreműködést melyik testület engedélyezi, a parlament, vagy elég hozzá a kormány is. Azaz ugyanazt a jogalkotási utat kell bejárni, amit a NATO-bevetések (Irak, Afganisztán) kapcsán már megtettek. (D. P.)
HM-információk szerint még tárgyalnak a magyar Gripenekhez rendszeresítendő levegő-föld, és levegő-levegő rakéták megvásárlásáról, ezért nem nyilatkoznak a tendergyőztesekről. Svéd források szerint a "magyar" Gripenekhez amerikai fegyverrendszereket terveztek. Így valószínűleg a levegő-föld kategóriában a Maverick (AGM-65) rakéta valamelyik változata, a levegő-levegő kategóriában pedig az AMRAAM (AIM-120) rakéta mellett döntenek Budapesten. Mindkét fegyverrendszert a Raytheon óriáscég gyártja. A Gripen négy Mavericket és két AMRAAM-ot hordoz.