Ígéretből sok van, reformtervből kevés
Nem találni igazán kidolgozott reformprogramot a két nagy parlamenti párt ígéretei mögött, bár mindkettő beszél valami hasonlóról. A szocialisták a választások után azonnal a közigazgatás és az önkormányzati szféra átalakításához látnának hozzá, amit a többi területen - az egészségügyben, az oktatásban és a szociális ellátórendszerben - szükséges reform előfeltételének látnak. A Fidesz retorikájában a változás felelhet meg a reformnak, ám ennek részleteit - egyelőre - nem ismerni. A párt elnöke csak annyit mondott el, szerinte az egészségügy átalakítása nem képzelhető el anélkül, hogy a rendszer ne kapna több pénzt. Egyik nagy politikai erő esetében sem derül ki: milyen konkrét átalakítási tervekkel, változtatási elképzelésekkel készülnek.
Mindkét párt tisztában van azzal, hogy szükség van az államháztartás hiányának mérséklésére, ám ezt másként fogalmazzák meg. A kormány az euró 2010-es bevezetésének célját hangoztatja, és konkrét hiánycsökkentési programot hirdetett meg. A Fidesz elnöke azonban nemrégiben a Figyelőnek adott interjúban azt mondta: legfeljebb egy forintot adna a fizetéséből arra, hogy 2010-ben bevezethető az euró. A párt ezenkívül inkább a magas hiány hátrányait ecseteli, és maga nem fogalmaz meg deficitmérséklő programot. Igaz, ellenzékben ezt meglehetősen nehéz is megtenni.
Kormány és ellenzéke az ígéretek mennyiségében és mértékében is különbözik egymástól. A Fidesz az utóbbi néhány hétben hajlamosabb volt többet ígérni, míg a kormány inkább a múlt év végén, két ötéves programjának meghirdetésével "költött" sokat.
Az ígéretek ellenzéki oldalról tűnnek merészebbnek, a kormányoldalon egyelőre a visszafogottság jeleit látni: a látványos, több százmilliárdba kerülő ellenzéki ötletekre eddig alig néhány milliárd forint kiadással járó intézkedéscsomag volt a válasz.