A lyányok "angyalok"?

Szokatlan, és meglepően hasonló társadalmi problémák elé néz Vietnam és India a következő évtizedekben. A két ázsiai országban ugyanis jó néhány esztendeje feltűnően több fiú születik, mint lány. Ha ez a tendencia tartós marad, 20-30 év múlva jelentősen torzul a férfiak és nők aránya. Ráadásul a mindkét országra jellemző rendkívül gyors ütemű népességgyarapodás tovább erősíti ezt a folyamatot.

Vietnamban a tavalyi esztendő első felében minden 100 újszülött kislányra 111 kisfiú jutott (demográfusok szerint a normális arányszám a 105 lenne), sőt a Mekong folyó deltájában fekvő An Giang tartományban ez a mutató eléri a 128-at. A nemek arányának tekintetében 2004 fordulópontnak számít, mert a 20-24 éves vietnami fiatalok (általában ebben a korban köttetnek az első házasságok) körében a férfiak száma először haladta meg a nőkét. Ez nem utolsósorban az amerikaiak kivonulása (1975) óta beköszöntött békének köszönhető, s az idő múlásával várhatóan egyre jobban "kinyílik az olló". A nemek ideális arányának felborulása miatt egyre több férfi marad társ nélkül.

Indiában egy demográfiai tanulmány tárja fel ugyanezt a jelenséget, s próbálja cselekvésre késztetni a kormányt. A kutatás adatai szerint az elmúlt húsz évben mintegy tízmillió lánymagzat esett áldozatul a nemek szerinti szelektív abortusznak.

E szomorú demográfiai jelenség részben az indiai, illetve vietnami társadalmi tradíciókkal, részben az orvostudomány, s főként az orvosi műszerek fejlődésével magyarázható. Mindkét ország hagyományai szerint ugyanis a fiúgyermekek kötelesek szüleikről gondoskodni öregkorukban, mert a lányok házasságkötésük után már férjük családjának tagjai lesznek, ott kell helytállniuk. Bár mindkét országban jelentős befolyással bír a buddhista egyház, a szociológusok szerint mégsem a vallás áll e tradíció hátterében. Sokkal inkább a józan számítás. Hiszen, míg a leány hozományt visz a fiú családjába, a vőlegénynek nincsenek anyagi kötelezettségei menyasszonya hozzátartozóival szemben. De "ludas" a technika fejlődése is, mert míg korábban csak megszületése után derült ki a csecsemő neme, ma az ultrahangos műszerek segítségével már magzatkorban megállapítható. Meg is szaporodtak az abortuszok, sok megfogant kislány nem jöhetett világra. S mivel e készülékek - legalábbis viszonylagosan - mind olcsóbbak lesznek, egyre több kórház, állami és magánklinika tudja megvásárolni, az abortusz is egyre szélesebb körben lesz hozzáférhető.

Felismerve a nemkívánatos jelenséget az indiai kormány már 1994-ben, a vietnami pedig 2001-ben hozott törvényt, illetve rendeletet a nemtől függő terhességmegszakítások betiltására. Csakhogy ezt gyakorlatilag lehetetlen betarta(t)ni. Indiában ugyan a törvényszegő kismamákat háromévi börtön és súlyos pénzbírság fenyegeti, az orvos pedig praxisát kockáztatja, még egyetlen ilyen eset sem került bíróság elé. Hasonló a helyzet Vietnamban is, ahol a meggyőzés más formáját tervezik. Vannak, akik felvilágosító propagandakampányban látják a megoldást, míg mások az adó fegyveréhez nyúlnának: kedvezményt kaphatnának a lányos családok, és/vagy adót rónának ki arra, akinek nincs leánya.

India a túlnépesedés felé robog
India a túlnépesedés felé robog
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.