Globális foglalkoztatási válság a láthatáron

Globális foglalkoztatási válság fenyeget - hangoztatta Juan Somaviva, a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) főigazgatója a múlt heti davosi világgazdasági fórumon. Állítását a szervezet jelentésére alapozta, amelyből kiderül: az elmúlt két év jelentős gazdasági növekedése dacára világszerte nem csökkent a munkanélküliség.

A gazdasági növekedés önmagában, sajnos, nem csodaszer - akkor sem, ha a hosszú távú tendenciákat nézzük. Az ILO napokban közzétett elemzése tízéves periódusra - a 1995 és 2005 közötti időszakra - terjed ki. Ez alatt az idő alatt a világgazdaság éves átlagban 3,8 százalékkal nőtt, miközben a foglalkoztatottság aránya fél százalékponttal - 66,3 százalékra - csökkent, és több mint 34 millióval több a munkanélküli, mint egy évtizeddel korábban. Tegyük hozzá, eközben nőtt a munkahelyek száma is úgy 400 millióval, ám - a jelek szerint - lassabban, mint a munkaképes korú lakosság. Feltehetően ennek is betudható, hogy a munkanélküliek felét a 15-24 éves korosztály adja.

Az utóbbi két évben - világátlagban - 6,3 százalékon stagnált a munkanélküliség, tehát több mint 190 millióan kerestek hiába munkát, és nem bővült érzékelhetően a foglalkoztatottság sem, annak dacára, hogy 2004-ben 5,1 százalékkal, 2005-ben pedig 4,1 százalékkal nőtt a globális gazdaság.

Az elmúlt tíz évben a nők foglalkoztatottsága csak Latin-Amerikában és Közép-Keleten, illetve Észak-Afrikában nőtt, ám ezekben a térségekben változatlanul nagyon kevés nő van jelen a munkaerőpiacon. Közép- és Kelet-Európában pedig tovább csökkent a dolgozó nők aránya, és alacsonyabb, mint Észak-Ázsiában vagy a fejlett országok átlagában. Drámaian romlott a helyzet a fiatal munkavállalók foglalkoztatottságában: a 24 évesnél fiatalabbak körében majd öt százalékponttal csökkent a munkában állók aránya, ami - a jelentés készítői szerint - legfeljebb részben magyarázható a továbbtanulás terjedésével.

A világon a legmagasabb a munkanélküliség Közép-Keleten és Észak-Afrikában - az utóbbi területen átlagosan 13,2 százalék. A szub-szaharai és a nem EU-tag közép- és kelet-európai országokban, valamint a volt szovjet tagállamokban 9,7 százalék volt tavaly az állástalanok aránya, Latin-Amerika térségében pedig 7,7 százalék. A világon Kelet-Ázsiában a legalacsonyabb a munkanélküliség, 3,8 százalék. A foglalkoztatási helyzet csak a világ legfejlettebb országaiban javult; az EU-ban például négytized százalékponttal, 6,7 százalékra csökkent a munkanélküliség.

A tisztes megélhetésre azonban a munkában álló 2,8 milliárd ember alig felének elég a bére, tehát 1,4 milliárdnyian vannak azok, akiknek a keresete kevés ahhoz, hogy családjában az egy főre jutó jövedelem meghaladja a napi két dollárt - ezt mondják a szegénységi küszöbnek. Közülük 520 millióra tehető azok száma, akik - családjukkal együtt - extrém szegénységben élnek, azaz családtagonként egy dollárnál is kevesebből kellene megélniük.

A közeljövőben ebben aligha várható változás - ez szűrhető le a munkaerő-piaci kilátások elemzéséből is: a legfőbb problémák egyike a jövedelmi egyenlőtlenségek további növekedése. Ennek egyik oka a technológiai változás, a felértékelődő szaktudás. A fejlett országokban is nőttek a jövedelmi egyenlőtlenségek - ebben a migráció is szerepet játszott -, a fejlődő országokban azonban még erőteljesebb ez a hatás. Ennek okai közt említi az elemzés, hogy ott szűkében vannak a képzett szakmunkásoknak, és a kereskedelem liberalizációja következtében nőtt az informális gazdaság súlya. Ugyanakkor a kereskedelem előtti akadályok lebontása segíti is a fejlődő országok egy részét, például a textiliparban. Ennek legnagyobb nyertesei várhatóan az ázsiai országok lesznek.

Az energiaárak eddigi és várható növekedése is igen különböző módon érinti a világ országait, de általánosságban munkahelyromboló. Az ILO becslése szerint a globális növekedés minden egyszázalékos csökkenése kilenc-tízmillióval mérsékli az új munkahelyek számát.

A fejlődő világ számára ajánlott gyógyír: az infrastruktúrába és a képzésbe való beruházás, a termelékenység növelése és jól működő munkaerő-piaci politika kialakítása. A fenntartható - gazdasági, szociális és környezeti - növekedés feltétele pedig széles körű társadalmi megegyezés, ami újfajta munkahelyteremtési stratégiákat is lehetővé tesz.

Várhatóan folytatódik a világgazdaság szerkezeti átalakulása, a mezőgazdaság a fejlődő országokban is a munkahelyek mind kisebb részét biztosítja. Már az elmúlt tíz évben több mint négy százalékponttal csökkent a szektorban foglalkoztatottak aránya. Kérdés azonban, hogy ezek az emberek hol találnak munkát? A tanulmány szerzői szerint a valóság rég nem követi a gazdasági elméleteket, tehát a fejlődő országokban sem egyértelmű, hogy az ipar szívja fel a mezőgazdaságból kiáramlókat, hiszen a szolgáltató szektor sok helyen jóval dinamikusabban fejlődik. Az itt létrejövő munkahelyek nagy része azonban semmiféle szociális biztonságot nem nyújt, miközben a városokba áramló emberek az esélyét is elvesztik annak, hogy maguk termeljék meg, ami az alapvető létfenntartáshoz kell.

A globalizáció nagy kihívása a migráció is, és nem a fejlett országok számára - állítják a tanulmány szerzői. A modernkori népvándorlás nyertesei megint csak a gazdag nációk: a hozzájuk érkezők többnyire viszonylag tanult és motivált fiatalok. A fejlődő országok szemszögéből kevésbé rózsás a helyzet, hiszen a legjobb munkavállalási korban lévő szakemberek vándorolnak el. Ugyanakkor a visszatérők magukkal hozzák a fejlett országok munkakultúráját és ismeretanyagát.

Somaviva a döntéshozóknak szánta a figyelmeztetést

Fóti Klára, a Világgazdasági Kutatóintézet munkatársa szerint az ILO főigazgatója a foglalkoztatási válság prognózisával fel akarja hívni a döntéshozók figyelmét arra, hogy minden gazdaságpolitikai lépésnél vegyék figyelembe a foglalkoztatás szempontjait is. A jelentésből ugyanis nem bontakozik ki olyan drámai kép, mint amit Somaviva felhívása sugall: az elmúlt évtizedben is úgy 400 millióval nőtt a munkahelyek száma. Annak oka pedig, hogy több lett a munkanélküli, és a fiatalok körében drámaian nőtt az állástalanok száma, inkább a túlnépesedés, mintsem a foglalkoztatási válság számlájára írható.

A világátlagban mért 6,3 százalékos munkanélküliségi ráta a kutató szerint önmagában keveset mond, ez a mutató ugyanis a fejlett országok munkavállalási szokásaira szabott. Ott, ahol nincs fejlett szociális rendszer és szabályozott munkaerőpiac, nehezen értelmezhető az "aktív álláskeresés" vagy a "rendelkezésre állás". Ha a munkahelyek több mint felét a mezőgazdaság adja, szezonon kívül értelmetlen munkát keresni - ha viszont nincs munkanélküli segély és állás sem, akkor az emberek nem tartják magukat munkanélkülinek.

A megoldási javaslatokban is érződik az Európa-centrikus szemlélet - jegyzi meg a kutató -, amikor Somaviva a termelékenység növelését sürgeti, ez ugyanis a fejlődő világban inkább munkahelyeket visz el, semmint teremt. Az emellett ajánlott gyógymódok - az oktatás és a kisvállalkozások támogatása - nem új recept, most már inkább a hatásos alkalmazás mikéntjét kellene kitalálni.

Indiai teaszüretelõ asszonyok. Õket akkor sem regisztrálják munkanélküliként, ha hónapokig nincs munkájuk
Indiai teaszüretelõ asszonyok. Õket akkor sem regisztrálják munkanélküliként, ha hónapokig nincs munkájuk
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.