Brüsszel politikája felülvizsgálatára szólítja fel a Hamászt
Az EU-tagállamok külügyminiszterei - közöttük Somogyi Ferenc, a magyar diplomácia vezetője - hétfőn Brüsszelben szokásos havi tanácskozásukra ültek össze. Ezen több EU-tagállam külügyminisztere sürgette: a Hamász tegye egyértelműbbé álláspontját arról, milyen politikát kíván folytatni hatalomra jutva, és vigye tovább a békefolyamatot Izraellel.
Mint Ursula Plassnik osztrák külügyminiszter, a tanácskozás soros elnöke elmondta, az ülés középpontjában annak megvitatása áll, hogy miként reagáljon az EU a Hamász múlt heti győzelmére. "Megerősítjük majd az EU alapelveit, az erőszaktól való tartózkodás követelményét és a két állam egymás mellett élésének igényét" - mondta a tanácskozás kezdetén, ez utóbbival Izrael és Palesztina békés együttélésére utalva.
Bernard Bot holland külügyminiszter - még a tanácskozás előtt - úgy nyilatkozott, hogy az EU-nak semmi köze nem lehet egy olyan rendszerhez, amely terrortámadásokat helyez kilátásba. Ugyanakkor hozzátette: az Európai Uniónak szerinte nem kell azonnal döntéseket hoznia arról, miként viszonyuljon a Hamászhoz, még van 3-4 hetük erre. Bot reméli, a Hamász elég bölcs lesz ahhoz, hogy megváltoztassa eddigi politikáját.
A radikális palesztin szervezet - amely 2003 óta rajta van a terroristacsoportokról összeállított "EU-feketelistán" - mindeddig elutasította saját fegyveres erejének leszerelését, illetve Izrael elismerését. Ugyanakkor arra késznek mutatkozott, hogy hosszú távú tűzszünetet kössön a zsidó állammal, s tavaly február óta - saját bevallás szerint - nem követett el újabb öngyilkos merényleteket izraeli célpontok ellen.
A brüsszeli külügyminiszteri tanácskozáson fontos kérdés lesz az is, mi legyen a palesztinoknak juttatott EU-támogatás sorsa. Ennek keretében tavaly az Európai Unió 280 millió eurót adott (bár ennek egy részét még nem folyósították), s az idei évre csak az EU-bizottság 250 millió eurót tervezett e célra. A Hamász hétfőn arra kérte a nemzetközi közösséget, hogy ne állítsák le a Palesztin Hatóságnak nyújtott támogatást. Angela Merkel német kancellár ugyanakkor elképzelhetetlennek mondta mind Németország, mind az EU számára, hogy továbbra is pénzeket folyósítsanak a Palesztin Hatóságnak, ha ez utóbbi nem ismeri el Izraelt, és nem mond le az erőszakról.
(MTI)