Jancsó változatlanul barátjának tekinti Szabót

Változatlanul barátjának és nagy rendezőnek tekinti Szabó Istvánt idősebb kollégája, Jancsó Miklós, aki erről az MTV Napkelte című műsorában beszélt vasárnap. Mészáros Márta véleménye sem változott meg; inkább az ÉS felelősségét firtatta.

A Lakat T. Károly főszerkesztő vezette műsor vendégei - Jancsó Miklós, Mészáros Márta, Gerő András történész és Gálszécsy András volt titokminiszter - egybehangzóan óvtak attól, hogy a konkrét körülményektől elvonatkoztatva ítélkezzen bárki Szabó Istvánról, akinek 56 utáni beszervezéséről és ügynökmúltjáról, mint ismeretes, az ÉS legújabb számában Gervai András tollából jelent meg terjedelmes beszámoló.

Szabó István történetét nem lehet az adott kortól, a konkrét körülményektől függetlenül értékelni. "Mi lett volna, ha itthon vagyok (56-ban)" - tette fel magának a költői kérdést Jancsó, aki egyébként - Mészáros Mártával együtt - azonnal azonosítani tudta Gábor Pált azon a dokumentumfilmrészletben, amely a Köztársaság téri pártház ostroma idején készült, s amelyet  Szabó István bocsátott a műsor rendelkezésére. Mint ismeretes, Szabó a Népszabadságnak adott interjújában azt mondta, azzal, hogy vállalta az ügynökfeladatot, a biztos akasztófától mentette meg barátját, Gábor Pált.

A műsorban többen bírálták Gervait és az ÉS szerkesztőségét. Gerő szerint a cikk csak "csonka igazságot" mutat be; Mészáros szerint meg kellett volna szólaltatnia a lapnak Szabót is a közlés előtt. Jancsó a közlés időzítését kifogásolta, mondván, azzal, hogy a Filmszemle előtt hozták nyilvánosságra, belerúgtak Szabóba és az egész magyar filmszakmába is. Gálszécsy megkérdőjelezte a szerző "nemes szándékát". Hozzátette: Szabó István nevét a következő generációk is ismerni fogják, ellentétben az ÉS szerzőjéével.

Mészáros Márta ugyanakkor elmondta: szeretné megkérdezni Szabót, miért nem állt ki 10-15 évvel ezelőtt a nyilvánoság elé, és miért nem mondta el történetét?

A műsorban valamennyi megszólaló érintette a kérdést, hogy kinek van joga ítélkezni ilyen esetekben, amivel összefüggésben Mészáros Márta kijelentette: a Kádár-korszakban Magyaroszágon nyolcmillió ember lapult. Gálszécsy a tényfeltárás csonkaságára utalt, a többi között hiányolva, hogy a több mint 600 embert akasztófára küldő bírák és népi ülnökök kilétéről semmit sem hallani.

A Napkeltében közvetlenül ezután Kuncze Gábort, az SZDSZ elnökét is megkérdezték az ügyről. A politikus kijelentette, hogy a történtek után úgy határozott, mégis elmegy a Filmszemle megnyitójára, ahol Szabó István új filmjét, a Rokonokat mutatják majd be, és ha jó a film, gratulálni fog a rendezőnek, akit változatlanul tisztel.

(NOL)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.