Izrael megtiltja a Hamász parlamenti képviselőinek átjárását

Izrael megtiltja a Hamász megválasztott parlamenti képviselőinek a szabad   átjárást a Gázai övezet és Ciszjordánia között - közölte szombaton az izraeli védelmi minisztérium illetékese.

"Nincsen semmi ok arra, hogy Izrael V.I.P.-menleveleket adjon ki olyan palesztinoknak, akik egy Izrael elpusztítására felszólító szervezet tagja" - jelentette ki az izraeli közszolgálati rádióban Amosz Gilad, Saul Mofaz védelmi miniszter tanácsadója. Gilad tábornok arra a kérdésre válaszolt, hogy szabadon járhatnak-e át a Gázai övezetben megválasztott Hamász-képviselők a ciszjordániai Rámalláhba, a palesztin parlament székhelyére.

Schüssel: Izrael létezési jogának elismerése is feltétel

Az Európai Unió soros elnöki tisztét betöltő Ausztria kancellárja szerint Izrael létezéshez való jogának az elismerése is feltétele a palesztin intézmények támogatásának. Wolfgang Schüssel kancellár a Die Presse című konzervatív osztrák napilap szombati számában megjelent interjújában kifejtette, hogy benyomásai alapján úgy véli: minden uniós tagország hasonló álláspontot foglal el a Hamász választási eredményével kapcsolatban. Ennek lényegét úgy összegezte: Mi tárgyalni akarunk a palesztin intézményekkel és támogatni is akarjuk azokat, ha elismerik Izrael létezéshez való jogát, lemondanak az erőszakról, és az eddig vállalt nemzetközi kötelezettségek alapján fognak dolgozni.

Az osztrák tömegtájékoztatás már felhívta a figyelmet arra, hogy a Hamász választási győzelmével kapcsolatban az EU majd csak a jövő hét elején alakítja ki hivatalos álláspontját az uniós külügyminiszterek találkozóján. A hét közepén az unió elnöksége nevében azonban Bécsben már kiadtak egy nyilatkozatot a választásokkal kapcsolatban. Ebben egyebek között kiemelték, hogy a választások sikeres megtartása fontos lépést jelent a palesztin demokrácia erősítése felé, valamint a palesztin "útitervben" foglalt kötelezettségek teljesítése szempontjából. Leszögezték, hogy az EU kész a palesztin gazdasági fejlődés és a demokratikus állam felépítésének a további támogatására. Ugyanakkor azt várja, hogy az újonnan megválasztott palesztin törvényhozás olyan kormány megalakulását fogja támogatni, amely elkötelezett az erőszak beszüntetése, az izraeli-palesztin konfliktus tárgyalásos megoldása, a jogállamiság, a reformfolyamat és a megbízható pénzügyi igazgatás mellett. 

A bécsi híradásokban emlékeztettek arra, hogy az unió a legnagyobb pénzügyi támogatója a Palesztin Hatóságnak évi 300 millió euró folyósításával. Az EU iskolákat és utakat épít Gázában, és a választásokon 240 megfigyelővel képviseltette magát. A bécsi híradásokban felhívták a figyelmet arra, hogy Benita Ferrero-Waldner külügyi EU-biztos irodája szerint az unió nem pártokkal, hanem a Palesztin Hatósággal működik együtt, de "nem csukja be a szemét" annak ténye előtt, hogy a palesztinok többsége a Hamászra szavazott.

Szíria: a Hamász azért győzött, mert Izrael elutasítja a békét
A szíriai kormány szerint a Hamász szélsőséges palesztin szervezet azért győzött nagy arányban a palesztin parlamenti választásokon, mert Izrael nem őszinte, csak taktikázik, és elutasítja a békét. Azzal, hogy a Hamász a 132 képviselői helyből megszerzett 76-ot, "új korszak kezdődött nem csak a palesztin politikai arénában, hanem az egész térségben, sőt a világban is" - írta a Tisrin című kormánylap szombati szerkesztőségi cikkében, amivel Damaszkusz először reagált hivatalosan a szerdai palesztin választások eredményére.

Az Izrael egyik ádáz ellenségének számító Szíriában több olyan radikális palesztin csoport talált menedékre - mint például a Hamász vagy az Iszlám Dzsihád -, amely ellenzi, hogy a palesztinok békét kössenek Izraellel.

A palesztin nép "az ellenállás útját választotta. Változást akartak, de nem önmagáért, hanem egy igaz ügy érdekében, amelyet politikai és diplomáciai eszközökkel nem tudtak megnyerni, mert Izrael taktikázik, és elutasítja a békét" - állapította meg a napilap, amely szerint a palesztin választás "globális földrengést idézett elő", és amely szerint a Nyugatnak - különösen pedig George Bush amerikai elnök kormányának - az ellentmondásosságát jelzi, hogy "képtelen elfogadni a demokrácia eredményét, tiszteletben tartani a nép választását". A Tisrin szerint az Egyesült Államoknak el kell fogadnia az új valóságot, Izraelnek pedig másképp kell hozzáállnia a Hamászhoz.  

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.