Bush: reális lehetőség az Irán elleni szankció
Bush a CBS amerikai tévének nyilatkozva kijelentette: már korábban is reális lehetőségnek nevezte a büntető intézkedések bevezetését. Az amerikai elnök nem fedte fel, hogy milyen szankciókra gondol, s azokat milyen helyzetben kellene alkalmazni. Az Irán elleni esetleges katonai fellépés kapcsán Bush azt hangoztatta, hogy minden választási lehetőségnek az asztalon kell feküdnie, de ezek közül a katonai megoldás az utolsó.
Előzőleg az amerikai törvényhozás felsőháza egyhangúlag elfogadott közleményben hívott fel arra, hogy az iráni atomprogram ügyét vigyék az ENSZ Biztonsági Tanácsa elé, amely jogosult a szankciók elrendelésére. A szenátus azzal indokolta felhívását, hogy Irán számos esetben nem tett teljes mértékben eleget a nukleáris fegyverek terjedésének megakadályozására hivatott atomsorompó-egyezményben vállalt kötelezettségeinek.
A felsőház üdvözölte az atomprogram ügyében Teheránnal tárgyaló európai uniós trojka - Németország, Franciaország és Nagy-Britannia - erőfeszítéseit, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) kormányzótanácsát pedig nyomatékosan felhívta: jövő csütörtökön esedékes ülésén döntsön arról, hogy az iráni atomprogram ügyét hivatalosan a BT elé viszi. A szenátus emellett felszólította a Biztonsági Tanács vétójoggal rendelkező állandó tagjait - elsősorban Oroszországot és Kínát -, hogy gyorsan cselekedjenek.
Az Egyesült Államok és az Európai Unió azt szeretné, hogy Irán mondjon le az urándúsítás és az azzal kapcsolatos kutatások felújításáról. A nyugati országok attól tartanak, hogy Teherán békés célúnak mondott atomprogramja leple alatt nukleáris fegyver előállítására törekszik. Irán ezt cáfolja. Oroszország és Kína eddig ellenezte, hogy a BT hivatalosan foglalkozzon az iráni atomprogram ügyével; Moszkva azt szeretné, hogy a NAÜ csak tájékoztassa a Biztonsági Tanácsot a vitatott kérdésekről. Az állandó BT-tagok - Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország, Oroszország és Kína -, valamint Németország képviselői jövő hétfőn Londonban várhatóan összeülnek nézeteltéréseik elsimítása érdekében. (MTI)