Nem volt nagy gáz a hideg
A kibővített visegrádi tanácskozás kezdeményezője, Kóka János gazdasági és közlekedésügyi miniszter elmondta: az eltelt hetek során a gázellátásban tapasztalt krízishelyzet regionális probléma, és a tanácskozáson részt vevő országoknak is érdeke, hogy közös energiabiztonsági stratégiát fogalmazzanak meg, illetve ezt az EU döntéshozó testületei felé is képviseljék.
A találkozó hátteréül az eltelt hetek gázkrízise szolgált: csütörtökön mintegy négymillió köbméterrel kevesebb gáz érkezett az országba, ami 10-15 százalékkal volt kevesebb az orosz fél által szerződésben vállaltnál. A szokatlanul hideg téli időjárás miatt Kóka szerint ezen a napon is az ország gázfelhasználása a kapacitások határait súrolta. Pénteken az importgáz menynyisége hárommillió köbméterrel nőtt, ami az időjárás várható jobbra fordulásával a helyzet normalizálódását ígéri - legalábbis átmenetileg. Úgy tűnik: a mostani hideget megúsztuk a gáz fogyasztásának korlátozása nélkül.
A tegnapi tanácskozáson a felek kezdeményezték az unió közös energetikai megfigyelő központjának létrehozását. A résztvevők ezenkívül közös bizottsági munkacsoportot hoznak létre az EU-Oroszország közötti dialógus elősegítésére. Várhatóan jövő hét végére fogalmazzák meg a közös stratégiai állásfoglalásukat, amit az Európai Bizottság, illetve egyéb nemzetközi testületek felé is továbbítanak. A tárgyaló országok által az EU-hoz benyújtandó projektek listája még nem végleges. A lengyel küldött Piotr Naimski államtitkár az Odesszából Ukrajnába irányuló kőolajvezeték, illetve a Balti-tengeren létrehozandó, norvég gáz továbbítására alkalmas LNG terminál kialakításáról beszélt.
Előreláthatólag a kibővített visegrádi négyek, a várhatóan még csatlakozó balti, és további balkáni országok márciusban újabb tanácskozáson vitatják meg az energiabiztonsági kérdéseket.
Gáz nélkül maradt Csecsenföld jelentős része, miután tegnap éjszaka felrobbant a központi gázvezeték az Oroszországhoz tartozó köztársaságban. Az első vizsgálatok szerint baleset történt, húsz csecsen település, köztük a főváros, Groznij bizonyos kerületei maradtak fűtés nélkül. Öt napon belül ez a harmadik gázrobbanás a Kaukázusban, korábban leállt a Grúziába és Örményországba irányuló földgázszállítás, diplomáciai konfliktust okozva a grúz és az orosz vezetés között. Ezeket a robbanásokat házi készítésű bombák okozták. A grúz elnök szerint Moszkva szervezte meg, hogy nyomást gyakoroljon a nyugati integrációra törekvő Tbiliszire. (Moszkvai tudósítónktól)