Adj, NATO, katonát!

A héten komoly vita bontakozott ki az Egyesült Államokban az ország fegyveres erőinek jövőjéről. Két, szinte egyszerre megjelent jelentés is ugyanazt a következtetést vonta le: valamit sürgősen tenni kell, mert Amerika túlterheli hadseregét, és ezzel védtelenebbé válik egy potenciális új ellenséggel szemben.

Donald Rumsfeld védelmi miniszter, aki saját szavai szerint egyik tanulmányt sem olvasta, nem ért egyet a kritikával.

Az amerikai fegyveres erőkben 1,4 millió hivatásos, és mintegy kétmillió tartalékos katona, illetve nemzeti gárdista szolgál. Irakban jelenleg 138 ezer, Afganisztánban 19 ezer amerikai van. Az elmúlt négy évben a hivatásos harci alakulatok mindegyike legalább egyszer volt egyéves bevetésen, de több egység már a harmadiknál tart. Különösen a még békeidőben elszerződött tartalékosokat és nemzeti gárdistákat viseli meg a váratlanul hosszú és veszélyes szolgálat. A szárazföldi hadsereg tavaly 6600 fővel maradt el a 80 ezres toborzási célszámtól, ez több mint negyedszázada a legroszszabb eredmény. A Pentagon ezért 35-ről 42 évre emelte a jelentkezési korhatárt és megduplázta a szerződéskor járó díjat.

A helyzet furcsasága, hogy Rumsfeldnek és a bírálóknak - köztük az egyik jelentést öszszeállító William Perry volt védelmi és Madeleine Albright volt külügyminiszternek - egyszerre is lehet igazuk. Az amerikai fegyveres erők valóban bárhol képesek legyőzni a potenciális ellenséget, ám nem alkalmasak még egy "iraki típusú", évekig tartó megszállásra. A 2006-os tervekben azzal számolnak, hogy Irakban az év végére már csak 100 ezer, Afganisztánban 10 ezer amerikai katona marad.

Sebesült amerikai tengerészgyalogos Afganisztánban
Sebesült amerikai tengerészgyalogos Afganisztánban
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.