Májusfatánc és kocsmabajnokság
Ostoba történet, feleli, amikor arról faggatom, miért választotta ezt a sportot. Az elhatározás előzménye, hogy lezuhant egy panelház második emeletéről - családi meglepetésnek szánta a falmászást, de nem sikerült a bravúr -, öt csontja összetört, az egyik lába rövidebb is lett másfél centivel. Felgyógyulása után fogadta meg, hogy nem hagyja el magát, lefutja a maratoni távot. Hegymászó társa, Nagy Gábor segített neki, aki azután egy baleset következtében tavaly ottmaradt a hegyekben. Első alkalommal úgy futott Hauer Lajos, hogy tele volt a lába csontrögzítő csavarokkal. Azóta minden nemzetközi versenyen ott van helyi és szombathelyi barátaival.
Tavalyi falmászását viszont épségben megúszta. Akkor ugyanis az emeletes gencsapáti kultúrháznak és könyvtárnak a homlokzatát festette ki alpintechnikával - ingyen. Sorolja, hogy kié még az érdem: a festéket Juhász Tibor adta, segítője volt Rózsa Marcell és Abonyi Károly. Ötszáz négyzetmétert festettek be közösen.
Hauer Lajos Bükön nőtt fel, nyáron éjjel-nappal a fürdő vizében lubickolt a barátaival, a többi évszakban meg szinte beköltöztek a kultúrházba. Járt sakkszakkörbe, színjátszó csoportba, együtt hallgatták a zenét, jókat beszélgettek a többiekkel. A szülők és az iskola mellett a kultúrház nevelte.
Borozóját is közösségi térnek szánta. Tudja: hiába van finom fehér bora Reziből, vörös meg Sopronból, hiába kínál 24-féle sört, kell valami más is a vendégeknek. Program és hangulat. Hogy ne csak inni jöjjenek, hanem kártyázni, sakkozni, csocsózni, beszélgetni.
Néhány hagyományt is fölélesztettek, tőle indul a májusfát állító csapat, ma is az egész falu ünnepe, amelyen tevékenyen közreműködnek a helyi néptáncosok is. Húsvétkor meg a Huzatosból mennek a fiatalok hideg vízzel meglocsolni a falu lányait. Focikedvelő kuncsaftjai kocsmacsapatot szerveztek, amelynek természetesen ő a főszponzora. Meghirdették a környéken a kocsmabajnokságot, a kétszer elnyert kupa fényesre törölgetve csillog az ablak fölötti polcon.
A kocsma berendezését egyébként ő faragta a barátaival, a mesterséget segédmunkásként sajátította el egy ktsz-ben. Utána fürdőmester lett, elvégezte a masszőri iskolákat, kilenc éven át gyúrta, kezelte a vendégeket a Danubius büki termálhoteljében. Kemény fizikai munka volt, kicsit belefáradt. Belevetette magát a szombathelyi éjszakai életbe, pultos lett egy diszkóban, utána kocsmáros, majd a maga ura. Gencsapátiban kezdett el építkezni, s úgy gondolta, törlessze az új ház a ráfordított kölcsön részleteit, ezért aztán kialakította benne a borozót.
Kérdezem, mik a tervei, hogyan képzeli el tíz év múlva az életét. Rögtön rávágja: - Remélem, akkorra már megszabadulok a hiteleimtől, és ismert sportesemény lesz a Nagy Gábor barátom emlékére szervezett futóverseny. Építek egy olyan centrumot, ahol a szórakozni, művelődni, sportolni vágyók jól érzik magukat. A szomszédos Bozsokon már működtetek egy kempinget, túratáborokat szervezünk a gyerekeknek.
P. S. A Magyar Kultúra napján a szakminiszter a Kultúra pártfogója címet adományozta Hauer Lajosnak, a helyi közéletben való aktív részvételért, a művelődési ház teljes homlokzatának felújításáért, valamint a kulturális rendezvények folyamatos támogatásáért.