Moszkva: enyhén dúsított

Nehéz elképzelni, hogy Oroszország az ENSZ Biztonsági Tanácsában megszavazná az Irán elleni szankciókat. Nehéz elképzelni azt is, hogy nem. Moszkva már csak ezért is ellenzi az iráni doszszié átadását a BT-nek. Az orosz vétó Washingtonnal való konfliktust jelentene, a támogatás viszont azt, hogy Moszkva elveszti az utolsó potenciális szövetségesét a térségben - a szomszédos Irakra, Pakisztánra, a NATO-tag Törökországra nem számíthat -, és az orosz hadiipar is fontos piactól esne el. A két ország közötti áruforgalom látványosan növekszik: 2001-ben 800 millió, tavaly már kétmilliárd dollárt tett ki. Az orosz és iráni kereskedelmi kamarák négy-öt milliárd dolláros áruforgalmat remélnek a következő években. A hadiipar tavaly egymilliárd dolláros szerződést kötött, 2006 és 2008 között Moszkva felújítaná az iráni légierőt, és harminc Top-M1-es rakétát szállítana Teheránnak - a rakéták önmagukban 700 millió dollárt érnek. A Top-M1-es légvédelmi rakéták stratégiai objektumok védelmére alkalmasak, így atomerőmű védelmére is.

A harminc éve megszakításokkal épülő busheri atomerőmű, amelyet 1974-től a német Siemens épített az 1979-es iszlám forradalomig, ám az Irak és Irán közötti háborúban több bombatalálat érte - orosz részvétellel 2006 októberében állna működésbe. Az ezer MW-os blokk mellé 2021-ig Teherán még további ötöt tervez orosz részvétellel. Idén Oroszországból 80 tonna enyhén dúsított urán érkezne Iránba. Mindezt keresztülhúznák a Teherán elleni szankciók. Ha azonban a Perzsa-öböl menti ország valóban katonai célú atomprogramot folytat, az Moszkva érdekeivel is ellentétes. Ennek kiküszöbölésére Oroszország felajánlotta, hogy az atomerőműhöz szükséges urán dúsítását egy iráni- orosz vegyes vállalat biztosítaná orosz területen. Moszkvának ez lenne a legjobb, hiszen amellett, hogy az európai trojka helyett a konfliktus megoldójaként jelenhetne meg, megőrizhetné a Teheránnal kialakuló jó viszonyt.

Úgy tűnik: ha a BT elé kerül az ügy, Moszkva inkább emel vétót, kockáztatva, hogy a közelében India és Pakisztán után újabb "törvénytelen" atomhatalom születik, semhogy szó nélkül támogassa az amerikaiak által javasolt szankciókat. E tiltások Washingtonnak úgysem okoznának komoly veszteséget.

Moszkva, 2006. január

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.