Élet és Tudomány - meg a piac

Meg kíván szabadulni a veszteséges tudományos ismeretterjesztő lapok - az Élet és Tudomány, a Természet Világa és a Valóság - kiadásának nyűgétől a Magyar Hivatalos Közlönykiadó Kft. (MHK).

A nagy múltú orgánumok első körben várhatóan viszszakerülnek eredeti gazdájukhoz, a TIT-hez, ám rövidesen olyan szakmai befektetőre is szükség lesz, aki képes a veszteség finanszírozására vagy még inkább eltüntetésére.

A rendszerváltás óta tartó anakronizmusnak vethet véget az MHK immár deklarált döntése, hogy tudniillik nem kívánja tovább finanszírozni a "történelmi" okokból máig nála ragadt ismeretterjesztő kiadványok megjelentetését. A formailag a Tudományos Ismeretterjesztő Társulathoz (TIT) tartozó lapok kiadása a 90-es évek elején került a Közlönykiadóhoz, eleinte "szívességi alapon" (annak köszönhetően, hogy a Természet Világa korábbi szerkesztőjét nevezték ki az MHK élére), majd jogi értelemben is, amikor a tulajdonjogok 49 százaléka a kiadóhoz került, s a TIT csak 51 százalékot tartott meg.

A magyar tudományos ismeretterjesztési hagyományok folytatóinak számító lapok közül a Természet Világa a világ egyik legrégebbi (a legrangosabb tudományos kiadvánnyal, a brit Nature-rel gyakorlatilag egyidős) ismeretterjesztő újságnak számít, amely inkább a "mély" (természet)tudománnyal foglalkozik, szemben a népszerű megközelítést preferáló Élet és Tudománnyal. Mindkét lap erőssége a kedvező olvasói összetétel (az olvasótábort főleg a tizen-huszonévesek, illetve a magasan kvalifikált felnőttek alkotják), meg a tanulmányi versenyekhez kapcsolódó tartalom, amellyel hatékonyan kötik magukhoz az újabb diákgenerációkat is. Jelenleg az Élet és Tudomány példányszáma (több mint 15 ezer) a legmagasabb, az olvasottság azonban, csakúgy, mint a Természet Világa esetében, ennél jóval nagyobb. Az előfizetők jelentős része ugyanis oktatási intézmény, illetve könyvtár, ahol egy lap több olvasóhoz is eljut.

A Népszabadság információi szerint a három lap tavaly együttesen mintegy 100 millió forint veszteséget termelt. Mint Kodela László, az MHK vezérigazgatója kérdésünkre elmondta, a kiadó nem tudja és nem is akarja tovább finanszírozni ezt a veszteséget. Korábban egyfajta kulturális küldetésnek tekintették az ismeretterjesztő lapok kiadását, amit meg is engedhettek maguknak a közlönykiadásban élvezett kvázimonopóliummal elért, rendre milliárdos profit birtokában. Ma azonban a kiadó már nincs kivételezett helyzetben, a profitja lényegesen kisebb, nem telik belőle mecenatúrára. A vezérigazgató mindamellett leszögezte: csak olyan megoldást tart elképzelhetőnek, amely biztosítja az értékes folyóiratok túlélését, tehát sem a megszüntetés, sem a leépítés nem céljuk. Jelenleg megpróbálnak a lapok számára új tulajdonost keresni - első lépésként a tulajdonosi jogok "újraegyesítésével" (valószínűleg a TIT-nél, de az sincs kizárva, hogy az MHK-nál), majd az eladással.

A Népszabadság úgy tudja, az Élet és Tudományért máris bejelentkezett a Mindentudás Egyeteme Kht. (igaz, a vételi szándékot bizonytalanná teszi a tévéműsort is készítő cégnél a hírek szerint épp az idei év elején ingataggá vált pénzügyi háttér), amellyel a vezérigazgató szerint jelenleg is folynak a tárgyalások. Információink szerint a lapok sorsa a TIT legutóbbi elnökségi ülésén is szóba került, ahol Vizi E. Szilveszter MTA-elnök (aki egyben a társadalmi szervezet elnöke is) kijelentette: mindenképpen biztosítani kell a folyóiratok jövőjét (az akadémikust külföldi távolléte miatt nem tudtuk elérni).

Gózon Ákos, az Élet és Tudomány főszerkesztője a Népszabadságnak elmondta: ismerik az MHK szándékát, a jövőre vonatkozó terveket azonban a tulajdonosok eddig nem osztották meg velük. Piróth Eszter, a TIT Szövetségi Irodájának vezetője lapunknak kifejtette: a TIT aligha képes pénzügyi értelemben az MHK helyébe lépni (tavalyi 74 milliós támogatásukból 20 milliót költöttek a folyóiratokra). Ezért most átvilágítják a lapokat, és kiadáscsökkentésre kértek javaslatokat a főszerkesztőktől, de valóban szóba került új tulajdonos(ok) bevonása is.

Az említett lapok a saját bevétel mellett jelentős támogatásokat is szereztek - többek között az NKA-tól és az oktatási tárcától -, ezek a források azonban szűkülnek. A "valódi" médiapiacra azonban eddig nemigen merészkedtek ki, amit az is jelez, hogy hirdetési részleggel, illetve hirdetési bevétellel gyakorlatilag nem rendelkeztek.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.