Szabályos volt a palesztin választás
Ezt mondja Szana asszony Gázaváros belvárosában, miután leadta a szavazatát. A Fatahra szavazott, férje is Fatah-tag volt egész életében. A férj 21 éve ül izraeli börtönben, mert Gázaváros főterén lelőtt egy izraeli katonát. Az asszony azóta a Palesztin Felszabadítási Front (PFSZ) segélyéből, "börtönözvegyi fizetéséből" tartja el a sok gyereket. Arra kéri az izraeli anyákat: szólítsák fel a kormányukat a béketárgyalások folytatására. Ezzel együtt talán azt sem sajnálná, ha a fia öngyilkos merénylőként halna meg. - Életét Isten irányítja, aki mártírként fogadná a mennyországban - mondja Szana. "Belenyugvó harciassága" dacára tegnap délelőtt büszkén mutatta tintafoltos ujját, ezzel bizonyítva, hogy szavazott.
Tegnap csaknem másfél millió választót vártak az urnákhoz a második palesztin törvényhozási voksolásra. Az 1008 választási helyiségre 13 ezer rendőr vigyázott és lapunk zártáig nem érkezett hír erőszakos cselekményről. Öszszesen 11 pártlistából, és 414 egyéni jelöltből választhatják ki a 132 tagú törvényhozást. A palesztinok magyar idő szerint este hatig voksolhattak, illetékesek röviddel az urnák zárása után várják az előzetes eredményeket.
Itt Gázában radikális, Amerikában és Izraelben terrorszervezetnek minősített Hamasz az esélyesebb a győzelemre. A helyieknek viszont a Hamasz a béke szervezete: akkor tartanak zavargásoktól, ha mégis a Fatah nyeri a választást az övezetben. A Hamasz mérsékelt és szakértői pártlistával állt elő a választásokra (megpróbálva a nemzetközi közvéleményt is megnyugtatni), és a Fatah szemére hányta, hogy a béketárgyalás eredménytelen, no és persze korrupcióval vádolta a kormányzó pártot. Amely saját belső megosztottsága miatt is csak a kampány utolsó szakaszában tudta felvenni a versenyt a jól szervezett Hamasszal.
Palesztin választáson először vesz részt a Hamasz, mely az utolsó felmérésekben fej fej mellett állt népszerűségben a kormányzó Fatahhal. De az 1996 óta másodszorra rendezett palesztin törvényhozási voksolás nemcsak a Hamasz részvétele miatt történelmi jelentőségű. A Mahmud Abbasz elnök vezette Fatah egyeduralma megszűnni látszik, míg a független listák (mint a Musztafa Barguti vezette Független Palesztina vagy a Hanan Ashravi nevével jegyzett Harmadik Út) lehetnek a mérleg nyelve a parlamentben. Abbasz, miután leadta szavazatát közölte: készen áll az Izraellel való tárgyalások újrakezdésére, akkor is, ha a Hamasz kormányra kerül. Izrael többször jelezte: a Hamasszal addig nem hajlandó tárgyalni, amíg az nem hagy fel az erőszakkal.
Délutánig a választók negyven százaléka már leadta szavazatát, a részvétel végleges aránya feltehetően hetven százaléknál is több lesz. Az általunk felkeresett gázai választási helyiségekben nagy volt a rend, a pártok megfigyelői sem panaszkodtak szabálytalanságra.