Jobbra tartó keresztény országjárás
Kik és milyen programmal szolgálhatnák leginkább a keresztény társadalmi tanítást az elkövetkező időszakban? Egyebek mellett erre a kérdésre keresi a választ két hónapon át tartó országjárása során a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége és a Keresztény Közéleti Akadémia Alapítvány. Az előbbinek Osztie Zoltán, az utóbbinak Kránitz Mihály az elnöke. Mindketten katolikus papok, de - hangsúlyozták beharangozó sajtótájékoztatójukon - nem egyházi, hanem civil kezdeményezésről van szó.
A püspöki kar nemrégiben körlevelet adott ki, amelyben imaévet hirdetett a nemzet lelki megújulása érdekében. Kránitz Mihály elmondta, hogy ez adta az ötletet az országjárás megszervezéséhez. Kecskeméttől Budapestig nyolc városban lesznek rendezvények, ennek azonban - hangzott el - "nincs kifejezetten köze a választásokhoz".
A kampányidőszakban tartott összejöveteleken azonban jobboldali politikusok is felszólalnak. A szervezők tájékoztatása szerint a meghívott előadók között van Harrach Péter, Lezsák Sándor, Semjén Zsolt, de nem kizárt Orbán Viktor szereplése sem. Az aggályokat Kránitz Mihály azzal igyekezett eloszlatni, hogy nem a politikusok fellépése, hanem a közösségi együttlét a fontos.
A rendezvényeken a helyi jobboldali társadalmi szervezetek is megjelennek és bemutatkoznak - közölte Osztie Zoltán. Kitért arra, mi történik akkor, ha - miként várható - a hívek pártpolitikai kérdésekben is eligazítást kérnek. Kijelentette, hogy pártneveket nem említenek majd, de a keresztények számára a választásokon "nyilvánvalóan jobboldali pártok jöhetnek csak számításba". Ezt a "két tábor" közötti világnézeti és ideológiai ellentétekkel indokolta.
Kérdésünkre - létezik-e olyan párt a jobboldalon, amelyiket nem szívesen ajánlana a keresztény szavazók figyelmébe - Osztie Zoltán megismételte: nem kíván pártneveket említeni. Probléma inkább abból adódhat - mondta -, ha egy jobboldali párt színeiben nem hiteles személy indul. Ez valóban "kutyaszorító", ilyenkor az egyéni mérlegelés dönt.
Kránitz Mihály lapunknak a sajtótájékoztató után nyilatkozva kizártnak nevezte, hogy baloldali vagy liberális pártra szavazzon egy keresztény, bár természetesen csak ajánlásról van szó - tette hozzá. Akkor sincs szükség felelősségre vonásra, ha egy keresztényről kiderül, hogy mégis valamelyik kormánypártot támogatta, de - jegyezte meg Kránitz Mihály - szívesen elbeszélgetne az illetővel, miért így választott.