Excelsior Budapest Spa lesz az egykori SZOT-szállóból
Az épület tulajdonosa - a Pro-Hill Kft. - az építészeti tervpályázaton első díjat kapott, s két változat közül azt valósítja meg, amely az e célból elvégezett közvélemény-kutatás alapján a többség tetszését elnyerte. Az Excelsior Budapest Spa néven futó fejlesztés során - várhatóan 2007 közepéig - összesen 93, páratlan fekvésű, tágas, emelt szintű szolgáltatásokat nyújtó, exkluzív lakást alakítanak ki.
Az egykori SZOT-szálló Budapest szégyenfoltja volt, amely a város tehetetlenségét jelképezte - mondta lapunknak Horváth Csaba, a II. kerület szocialista polgármestere. Kedvező fejleményként értékelte, hogy a félkész épület ügyében elindult az együttgondolkodás, és végre megkezdődhetett az épület befejezése. Az előzményekről szólva a polgármester emlékeztetett arra, hogy az ingatlanra egykor kiadott, érvényes építési engedély alapján 148 garzon-apartmanból álló létesítményt is ki lehetett volna alakítani. Sőt az engedély birtokában a tulajdonos a betontorzó körül lévő, kéthektáros zöldterületet is beépíthette volna, úgy, hogy a Rózsadomb zöldjében felhúz még három-négy társasházat.
Az egykori szálló legújabb tulajdonosa, a Pro-Hill Kft. azzal a javaslattal fordult a kerülethez, hogy az egykori SZOT-szállóban csaknem száz, exkluzív lakást alakítana ki. A városrész végül arra a kompromiszszumos megoldásra adta áldását, hogy az eredeti építményt másfél szinttel megmagasíthatja a beruházó, újabb épületeket azonban nem emelhet. A kerület a kisebbik rosszat választotta - magyarázta Horváth Csaba -, és a fenti egyezséget tükröző szabályozási tervet készíttetett. A polgármester hangsúlyozta, hogy a kerületnek az is feltétele volt, hogy az épület végső kialakítására építészeti tervpályázatot írjanak ki, és annak eredményét a beruházó fogadja el. A befektetőnek teljesen igaza van abban, hogy - mivel magántulajdonról van szó - ez sem lett volna kötelező, de egy esetleges elutasításnál a II. kerület akár pereskedni is hajlandó lett volna - nyomatékosította.
Horváth Csaba is osztja azt a véleményt, hogy a legüdvözítőbb megoldás a bontás és a parkosítás, vagy valamilyen zöldmezős beruházás lett volna. A bontásnál azonban probléma lett volna a Rózsadombot elárasztó építési forgalom, valamint az is, hogy a betonszerkezet alatt karsztvizes barlangrendszer található, amely könynyen megsérülhet. Ráadásul az ingatlan nem állami, nem önkormányzati, hanem magántulajdonban van.
A beruházó Pro-Hill két évvel ezelőtt szerezte meg az épületet. A cég tavaly nyáron, tíz hónap várakozás után kapott építési engedélyt a jelenlegi beépítési változatra. A lakóépületre vonatkozó kérelmüket minden szakhatóság, így a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal is jóváhagyta. A bontási és szerkezetátépítési munkálatok már tavaly nyáron megkezdődtek, azóta elkészült a csaknem kétszáz férőhelyes mélygarázs, következő lépésként pedig speciális karbonszálas technológiával megerősítik a födémeket és a pilléreket. Az eredeti tervek szerint az Excelsior Budapest Spa-t - amelyben a majdani lakások jelentős része már elkelt - 2007-ben fejezik be. A nagyközönség előtt is nyitva lesz az épületben kialakítandó wellnessközpont, bár, étterem és kávézó.
Gyarmati Zoltán, a Pro-Hill Kft. ügyvezető igazgatója lapunknak úgy fogalmazott: tekintettel arra, hogy az épület kitüntetett helyen van, úgymond gesztust gyakoroltak, ezért fogadták el a kerület feltételeit, és - magánberuházásoknál példátlan módon - építészeti tervpályázatot is kiírtak, a győztes terveket pedig közvélemény-kutatás során véleményezték.
A Capital Research által elvégzett kutatás alapján az építészeti tervpályázaton győztes két munka közül a közvéleménynek az a változat nyerte el a tetszését, amely lehetőség szerint a legjobban illeszkedik a rózsadombi környezethez - az üvegfelületekről visszatükröződik a környező zöld -, vízszintesen tagolt, hullámzó teraszsorai pedig a Dunát hivatottak követni. A másik változat szerint az épület legfelső szintjei tarka, extravagánsabb formában újulnának meg, egyfajta városi látványosságként, amelyet éjszakánként fénybe borítanának. A megkérdezettek zöme az egykori szálló épületének felújítását örömmel fogadta. A válaszadók szerint az egykori SZOT-szálló leginkább a Margit híd és Árpád híd közötti partszakasz látványát érinti, a világörökség részét képező budai panorámát kevésbé. A kutatás alapján a közvélemény - belátva a technikai és pénzügyi korlátokat - elfogadta, hogy az újjáépítés során megtartják a jelenlegi szerkezetet.
Per a panorámáért
Mint minden budapesti nagyberuházást, az egykori SZOT-szálló felújítását is perek hátráltatják. A Budapest Világörökségért Alapítvány szerint az épület megmagasítása visszafordíthatatlan kárt okoz Budapest egészére nézve, és károsítja a világörökségi panorámát. A Pro-Hill ezzel szemben azzal érvel, hogy az épület nem a világörökség területén fekszik, nem is határos azzal, ráadásul az építkezés a kerület által elfogadott szabályozási terv előírásainak mindenben megfelel, az építkezéshez pedig - mint szakhatóság - a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal is hozzájárult.
Az alapítvány a Fővárosi Bíróságtól kérte az építési engedély végrehajthatóságának a felfüggesztését. A bíróság - érdemi vizsgálat nélkül - tavaly szeptemberben első fokon felfüggesztette az építési engedély végrehajthatóságát. E döntés ellen a hivatal és a beruházó is fellebbezést nyújtott be. Arról, hogy végleges lesz-e az engedély felfüggesztése, az ítélőtábla fog dönteni. Zajlik az az eljárás is, amelynek elsődleges kérdése, hogy az alapítvány egyáltalán ügyfélnek, keresete pedig megalapozottnak tekinthető-e. Ez ügyben a hónap elején volt az első tárgyalási nap, ítélet egyelőre nem született.